Po zásahu policie v Istanbulu vyšly do ulic desetitisíce lidí

- Aktuality autor: Michal Polák

Desetitisíce lidí vyrazily v noci na dnešek do ulic v Istanbulu poté, co policie v sobotu večer slzným plynem a vodními děly rozehnala demonstranty protestující více než dva týdny v parku v centru města. Lidé v istanbulských ulicích stavěli barikády a rozdělávali ohně a střety s policisty trvaly celou noc. Desítky až stovky lidí utrpěly zranění. Solidaritu demonstrantům v Istanbulu vyjadřovaly tisíce lidí i v ulicích Ankary a Izmiru. 

Demonstrace v Turecku

Demonstrace v Turecku,zdroj: Getty Images

Policie vyhnala tisíce lidí z parku pomocí slzného plynu, ale jakmile se to obyvatelé Istanbulu dozvěděli, vyšly jich podle agentury AFP desetitisíce do ulic. Policie proti nim použila opět slzný plyn, ale i vodní děla, a střílela na ně gumovými projektily. Podle demonstrantů policisté zranili v noci "stovky" lidí, podle úřadů bylo "jen" 29 zraněných. 

Podle očitých svědků, které citovala stanice BBC, se jednalo o jednu z nejhorších nocí od začátku okupace parku před 18 dny. 

Policejní kordony a obrněné vozy v sobotu uzavřely Taksimské náměstí v centru Istanbulu, zatímco policisté vtrhli do nedalekého parku Gezi, který stál u zrodu současných protestů proti tureckému premiérovi. Stany, ve kterých se demonstranti chystali strávit další noc, byly zničeny, transparenty roztrhány a desítky lidí policie legitimovala, uvedli reportéři agentury AFP. V okolních ulicích pak policie demonstranty pronásledovala dlouho do noci, a to i v hale luxusního hotelu, který také zasáhla vodní děla. 

Násilí se nevyhly ani ženy

"Tloukli nás, dokonce i ženy," řekl AFP jeden z demonstrantů. 

V Istanbulu se má dnes odpoledne konat mítink vládní strany na podporu premiéra Recepa Tayyipa Erdogan. Očekávají se desetitisíce lidí. Předseda vlády demonstranty v týdnu i během soboty varoval, že pokud Taksimské náměstí nevyklidí, policie proti nim zakročí. 

Nepokoje v Istanbulu i na jiných místech v zemi vyvolal developerský projekt, který by zabral jedno z mála zelených míst v centru Istanbulu. Demonstranti nyní tvrdí, že jim už nejde pouze o park, ale i o odchod Erdogana, který je podle nich autoritativní, chce islamizovat zemi a zdiskreditoval se tvrdými zásahy proti poklidným protestům.

Tagy: Turecko Istanbul Policejní násilí

Zdroje: ČTK