Po víkendu si vytáhněte deštníky. Čekáme déšť a ochlazení

- Aktuality autor: Lucie Hyblerová

Po teplém a slunečném víkendu se ochladí a zaprší, v polovině září by se lidé ale opět mohli dočkat teplejších dnů. Meteorologové očekávají, že nadcházející čtyři týdny budou teplotně v mezích normálu, přičemž nejtepleji bude právě v týdnu od 16. září. Srážkově bude celé období průměrné, nejvíce pršet by ale mělo v novém pracovním týdnu. Vyplývá to z měsíčního výhledu počasí, který dnes zveřejnil Český hydrometeorologický ústav. 

Deštivé počasí

Deštivé počasí,zdroj: isifa/MAFRA/Michal Šula

Dlouhodobý teplotní průměr pro období od 9. září do 6. října je 12,5 stupně Celsia. Týden od 16. září bude podle očekávání meteorologů s padesátiprocentní pravděpodobností teplotně nadprůměrný. U ostatních týdnů sledovaného období je tato pravděpodobnost výrazně nižší. 

"Nejvíce srážek se předpokládá v prvním předpovědním týdnu, další tři týdny by měly být srážkově většinou průměrné, případně slabě podprůměrné," uvedli meteorologové. Dlouhodobý srážkový průměr činí pro celé období 47 milimetrů. 

Měsíční výhled počasí vydávaný ČHMÚ je založen na statisticko-analogické metodě, která vychází z naměřených údajů na českém území od roku 1951. Nyní sledované období bylo nejteplejší v roce 1975, kdy meteorologové naměřili průměrnou teplotu 15,3 stupně. Naopak nejchladnější bylo před 41 lety, kdy průměrná teplota dosáhla 8,4 stupně Celsia. 

Tagy: počasí

Zdroje: ČTK