Po Snu mohl přijít Bandera. Ukrajinský výrobce letadel se lekl lidové tvořivosti

- Aktuality autor: red

Ukrajinský výrobce letounů Antonov chtěl nechat lid, aby rozhodl o jménu nového letounu. Jenže v návrzích se ocitly samé kontroverzní postavy včetně nacionalistického vůdce Stepana Bandery. Společnost se tak nakonec rozhodla, že zachová politicky neutrální zkratku "An" a k ní číselné označení. 

Odhalení Antonova An-178 v kyjevských ulicích

Odhalení Antonova An-178 v kyjevských ulicích,zdroj: Profimedia.cz

Antonov během dvou měsíců dostal okolo pěti tisícovek návrhů na jméno nového vojenského dopravního letounu An-178 a do soutěže se na firemní stránce v jedné sociální síti zapojilo na čtvrt milionu fanoušků letectví.

Nejvíce hlasů získala poněkud nesourodá trojice: někdejší sovětské stíhací eso z řad krymských Tatarů Amet-Chan Sultan, Stepan Bandera a Kyborg, což je hrdá přezdívka pro vojáky vládních sil bránící dlouhé měsíce doněcké letiště před separatisty a ruskými "dobrovolníky". Výrobce ovšem shledal všechny tři borce jako nepoužitelné.

"Státní podnik Antonov je proslulý ve světě jako strůjce vědeckotechnického pokroku a vlajková loď ukrajinského leteckého průmyslu. Vzhledem k těmto zásadám podnik nemůže připustit, aby neposkvrněný název An byl využit v politických střetech. Proto nový dopravní letoun zůstane znám jako An-178," vysvětlila firma. "Ať všechny spojí myšlenka, že An-178 byl, je a zůstane ukrajinským letadlem, naší pýchou, vlajkou a nadějí na mírové nebe," dodal.

Útěchou pro dva muže a jednu dámu, kteří navrhli jména s největším počtem hlasů, se tak staly alespoň firemní modely An-178.

Sami zaměstnanci podniku by prý dali přednost pojmenování Delfín, Bohdan či Nadija.

Tři desítky letounů An-178 si tento měsíc objednalo královské letectvo Saúdské Arábie.

Tagy: zahraničí Ukrajina letecká doprava antonov letecký průmysl

Zdroje: ČTK