Po diktatuře touží stále více Rusů. Průzkum, který nejspíš nikoho nepřekvapí

- Aktuality autor: Alina Holušová

Počet Rusů toužících po vládě tvrdé ruky stoupá, jak vyplývá z průzkumu nevládního Analytického centra Jiřího Levady. Potřebu mít nad sebou pořádného diktátora v lidech v poslední době posílily nacionalistické vášně na Ukrajině a anexe Krymu, kterou přivítala celá řada ruských občanů.  

Vladimir Putin

Vladimir Putin,zdroj: Getty Images

Zatímco loni považovalo soustředění prakticky veškeré státní moci v rukou Vladimira Putina za prospěšné 49 procent Rusů, nyní je jich 63 procent.

Jakýkoli liberalismus odmítá a "utažení šroubů" požaduje 42 procent dotázaných, vyplývá z průzkumu. Posílení nacionalistických nálad potvrzují i dotazy zaměřené na volební preference Rusů.

Z těch, kdo mají jasný názor na osobnost hlavy státu, by 46 procent hlasovalo pro Putina. Na druhém místě je s devíti procenty vůdce ruských komunistů Gennadij Zjuganov, třetí je s pěti procenty šéf nacionalistů Vladimir Žirinovskij.

Pokud by se v Rusku konaly parlamentní volby, hlasovalo by podle průzkumu 64 procent voličů pro Putinovu stranu Jednotné Rusko, 15 procent hlasů by dostali komunisté a pět procent nacionalisté.

Tagy: Rusko Vláda pruzkum lidé

Zdroje: ČTK