Po čtvrtečním zřícení obchodního centra v Rize již 32 mrtvých

AKTUALIZOVÁNO (aktualizováno: 22. 11. 2013 11:04) - Aktuality autor: Sebastian Kantor

Po čtvrteční zřícení části obchodního centra v Rize záchranáři registrují již 32 mrtvých a panují obavy, že to není konečný počet. Podle agentury Reuters to dnes dopoledne oznámila lotyšská policie. Místní nemocnice ošetřily přinejmenším 36 zraněných. Záchranáři pokračují v prohledávání trosek, kde může být podle úřadů uvězněno až sedm desítek lidí. České velvyslanectví v zemi prozatím nemá zprávy, že by mezi mrtvými či zraněnými byli Češi. Agentura AP tvrdí, že neštěstí mohla způsobit probíhající výstavba zimní zahrady na střeše budovy. 

Neštěstí v Rize

Neštěstí v Rize,zdroj: Isifa.com

Mezi mrtvými jsou kromě lidí, kteří v budově v osudné chvíli nakupovali, také tři hasiči, jež zasypaly padající trosky ve chvíli, kdy se snažili vyprostit oběti neštěstí. Osm hasičů utrpělo při záchranné akci zranění. Lotyšská média podle českého velvyslanectví doposud neinformovala o žádném cizinci, který by v sutinách zahynul.

Obchodní centrum, které bylo otevřeno teprve předloni, se nachází ve staré obytné zástavbě ze sovětské éry. Jeho kolaps začal tím, že povolila konstrukce střechy a opěrná zeď, po hodině se pak zřítila i protilehlá stěna. Podle starosty Rigy Nilse Usakovse se v troskách ocitlo kolem 70 lidí. 

"Lotyšské úřady doposud neidentifikovaly žádného českého občana," řekl telefonicky zástupce českého velvyslance v Lotyšsku Josef Smyček. Upozornil ale, že identifikace stále pokračuje, neboť zranění mrtvých byla devastující. Řadu zraněných navíc nemocnice přijaly bez dokladů. 

České úřady se v souvislosti s tragédií snaží kontaktovat jednoho Čecha, se kterým se rodina zatím nedokázala spojit. Podle Smyčka ale není potvrzeno, že na místě neštěstí vůbec byl, neboť v zemi žije dlouhodobě a pohybuje se po celém Lotyšsku. 

V odstraňování sutin pomáhají záchranářům tři jeřáby, policie nasadila do akce psovody, zapojeno bylo několik desítek vojáků a místních dobrovolníků. Záchranná akce potrvá podle šéfa záchranářů Oskarse Abolinse zřejmě celý den. Záchranáři musejí prý zasahovat obezřetně, protože sutiny jsou nestabilní a představují bezpečnostní hrozbu. 

Většinu trosek záchranáři pomalu odklízejí ručně. Podle AP práci pravidelně přerušují, aby se pokusili zaslechnout mobilní telefony pohřešovaných, na které jim příbuzní na výzvy záchranných složek volají.

Nemocnicím zavaleným přílivem zraněných se nedostává zásob krve a žádají místní obyvatele o nouzovou pomoc. 

Přesnou příčinu neštěstí dosud vyšetřování nezjistilo. Policisté podle agentury DPA podezírají provozovatele centra ze zanedbání stavebních pravidel. "Je zřejmé, že zde byl problém s dodržením konstrukčních požadavků," řekl neurčitě lotyšské televizi ministr vnitra Rihards Kozlovskis. 

Někteří svědci podle tiskových agentur nejprve hovořili o tom, že kolapsu předcházel výbuch. Agentura LETA spekulovala, že mohlo jít o explozi topného kotle. 

Tagy: Lotyšsko

Zdroje: ČTK