Po bouři v USA už čtyři miliony lidí bez proudu, padající stromy braly životy

- Aktuality autor: Michal Polák

VIDEO. Východní oblasti Spojených států včetně hlavního města Washingtonu zasáhla v pátek silná bouře. Vítr dosahující rychlosti téměř 130 kilometrů za hodinu, což je prakticky již síla hurikánu, lámal stromy a strhával elektrické vedení. Podle serveru televize CNN se bez proudu napříč devíti státy USA ocitly čtyři miliony lidí. Podle The Washington Post v důsledku bouře čtyři lidé přišli o život.

Tři osoby zabily padající stromy - jednu ženu v jejím domě ve virginském Springfieldu a dva mladé lidi při stanování v New Jersey. Další muž zahynul při dopravní nehodě způsobené bouří. Jeden člověk skončil v nemocnici poté, co ho buď zasáhl blesk, anebo se dotkl spadlého drátu elektrického vedení. Poškozeno bylo nejméně sto domů.

úchvatná podívaná

Déšť bičoval hlavní město a ulice pokryly zlámané větve, když se rychle postupující bouře, která se vytvořila ve čtvrtek po velmi horkém dni na americkém Středozápadě, dostala v pátek večer nad Washington a jeho předměstí. S nastupující nocí městem duněly hromy a blesky skýtaly úchvatnou podívanou.

Výpadky proudu postihly i několik stanic washingtonského metra. Televizní stanice WUSA odhadla, že bouře zlomila nebo vyvrátila "tisíce stromů", anebo alespoň olámala jejich větve.

K síle živlu přispěly vysoké teploty, které v uplynulém období opakovaně vytvářely nové rekordy. Také v pátek padla teplotní maxima pro červen ve Washingtonu, v Atlantě a v Louisville: ve všech třech městech se rtuť teploměrů vyšplhala přinejmenším na rekordních 40 stupňů Celsia. Statisíce lidí tak přišly o komfort klimatizace, kterou nemohou v největších vedrech zapnout.

Podle agentury Reuters se podaří obnovit dodávku elektřiny zhruba do pěti dnů.

Tagy: smrt bouřka washington proud

Zdroje: ČTK