Plzeňský soud zprostil obžaloby většinu členů Zádamského gangu

- Aktuality autor: red

Krajský soud v Plzni zprostil obžaloby většinu členů tzv. Zádamského gangu, kteří podle obžaloby terorizovali podnikatele na západě Čech.

Dvanáctičlenná skupina se zpovídala ze zločinného spolčení, vydírání a dalších trestných činů. Obžaloba obsahovala přes 20 bodů, zdůvodňování rozsudku stále pokračuje. Proces byl rozsahem a délkou trvání trestné činnosti srovnáván s Berdychovým gangem.


Potrestáni byli čtyři lidé. Dušan Orečko a Martin Bláha dostali za výtržnictví roční nepodmíněný trest. Alan Treml odešel s podmínkou za uplácení karlovarských strážníků. Podmíněný trest dostal také Marek Prukl, důvodem bylo nepovolené držení zbraně.

Podle obžaloby gang v západních Čechách působil od roku 1999, měl svoji hierarchii a členové přesně rozdělené role. Šéfem skupiny byl údajně šestatřicetiletý Milan Zádamský, kterému hrozilo až deset let vězení. Nejdůležitějšími pobočníky Zádamského byli Petr Zádamský a Pavel Simandl.

V případu bylo podle obžaloby mnoho poškozených. Podnikatele gang údajně nutil platit za poskytování "ochrany", nutil je zaměstnávat dosazené vyhazovače. V případě odporu prý ničil provozovny, napadal hosty, hrozil likvidací dětí i celých rodin vydíraných.

Krajský soud už letos v květnu v případu rozhodoval, když rozdělil obžalobu podle stáří spáchaných skutků a vynesl verdikt vztažený k činům z let 2000 a 2001. Prvních sedm obžalovaných tehdy osvobodil. Vrchní soud ale rozsudek zrušil a případ vrátil zpět s nařízením, aby soud věc řešil jako celek.

Zdroje: ČTK