Plzeňská práva opustí až třetina zaměstnanců

- Aktuality autor: red

Až zhruba třetinu zaměstnanců propustí kvůli úsporám Právnická fakulta Západočeské univerzity (ZČU). Fakulta totiž dostane letos do rozpočtu přibližně o 20 milionů korun méně než loni, to je pokles asi o třetinu.

Vedoucí jednotlivých kateder mají nyní připravit plán na snížení o 40 procent. Dosáhnou toho zejména propouštěním, řekl po jednání s vedoucími kateder děkan Jiří Pospíšil. Odhadl, že propouštění se bude nově týkat až 40 lidí. 

Kolik lidí a kdo odejde, zatím nedokáže říci. Zhruba do středy povede se všemi šéfy kateder sérii jednání o úsporných opatřeních, teprve pak bude moci vyhlásit konkrétní opatření. Na fakultě bylo původně 150 až 160 lidí.

"Osobně počítám s tím, že fakultu opustí cca 40 až 50 lidí, asi deset lidí ji už opustilo, to znamená, že nově odejde 30 až 40 lidí a zůstane tak kolem stovky vyučujících," shrnul. Vysokou přezaměstnanost na právech kritizovala už dříve akreditační komise. 

Současné reformy fakulty odstartovala aféra opisování prací a nestandardních studií takzvaných rychlostudentů. Komise univerzity už prověřila doktorské studium, rigorózní řízení a prověřuje magisterské a bakalářské studium. Potvrzuje se, že na fakultě byla řada pochybení a nestandardních kroků. Fakulta už zahájila reformu a začala měnit strukturu. Z 12 kateder zůstane devět. 

Jinde než na platech se podle Pospíšila šetřit nedá. Fakulta nemá další velká vydání. Už dříve měla relativně úsporný režim, nevykazuje žádné náklady na konference ani částky za cestovné do zahraničí. "Celé to finanční martýrium, které nás čeká, bude realizováno ve mzdách. Cílem není snížit plošně o 40 procent mzdu, ale fakultu ozdravit a snížit počet zaměstnanců," zdůraznil děkan. 

Mzda se zřejmě sníží externistům. Klíčové pro úspory ale bude menší počet zaměstnanců. Fakulta má nyní nejnižší platy na univerzitě. "Průměrný plat na právnické fakultě je přibližně poloviční, v některých oblastech až třetinový ve srovnání s jinými fakultami," upozornil Pospíšil. 

Práva změnou struktury reagují na fakt, že nemají pro některá pracoviště dost odborníků a hospodaří s nižším rozpočtem. Změna struktury by mohla pomoci odvrátit hrozbu omezení magisterské akreditace. Studentů se nedotkne.

Tagy: Plzeň prava rozpočet

Zdroje: ČTK