Plynovod South Stream v Bulharsku postaví společnost patřící Timčenkovi

- Aktuality autor: Ondřej Neufus

Zdá se to, jako odpověď na americké sankce proti Gennadiji Timčenkovi. Ruský boháč dostal miliardovou zakázku na výstavbu bulharského úseku plynovodu. Gigant Gazprom, který zadal stavbu plynovodu South Stream, tak dal příležitost Timčenkově společnosti Strojtransgaz.

Zakázka má podle agentury Reuters hodnotu odhadem přes tři miliardy eur (přes 82 miliard Kč). Strojtransgaz spolu s několika bulharskými podniky byly vybrány z 11 uchazečů, uvedl Gazprom.

Plynovod South Stream má přivést ruský plyn do Evropy z jihu a obejít Ukrajinu podobně, jako to již udělal plynovod Nord Stream ze severu. Gazprom v projektu pokračuje bez ohledu na to, že Evropská unie začala po ruské anexi Krymu klást jeho realizaci překážky a zastavila schvalovací proces.

South Stream má podle současných plánů začít přepravovat ruský plyn do Evropy od konce roku 2015. Má vést po dně Černého moře do Bulharska a dál přes Srbsko, Maďarsko, Slovinsko a Rakousko až do severovýchodní Itálie. Další větve mají směřovat do Chorvatska, Makedonie, Řecka a Turecka.

Ročně má plynovod přepravit asi 63 miliard metrů krychlových plynu, což je zhruba 15 procent objemu, který Evropa ročně spotřebuje. Plné kapacity by měl dosáhnout v roce 2018.

Tagy: Rusko Bulharsko plynovod

Zdroje: ČTK