Plovoucí mosty přes Tigris: Mosul se z donucení proměnil v 'arabské Benátky'

MAGAZÍN - Magazín autor: art

V boji s radikály v Mosulu musela irácká armáda obětovat několik klíčových mostů. Jenže teď potřebuje narychlo nahradit zničené přemostění řeky Tigris. S tím jim pomáhají američtí vojáci, kteří s nimi kromě výcviku také sestavují plovoucí mosty. 

Příslušníci koaličních sil a iráčtí vojáci na plovoucím mostu přes Tigris

Příslušníci koaličních sil a iráčtí vojáci na plovoucím mostu přes Tigris,zdroj: Profimedia.cz

Ani jeden z pěti mostů v Mosulu není použitelný, protože ve snaze ztížit radikálům útěk a zásobování je všechny zničily bomby letadel mezinárodní koalice. Dva z mostů už irácká armáda dobyla z obou břehů, ale přeprava přes ně není možná.

Vojáci rozkládají jednotlivé části pontonových mostů a připevňují je k břehu umělého jezera na vojenské základně Tádží. Ti, kteří výcvikem prošli, už odjeli do Mosulu, o jehož západní část se stále bojuje, zatímco ta východní byla osvobozena v lednu. Zajistit pohyb přes Tigris, který městem protéká od severu k jihu, je klíčovým úkolem armády.

Mostní specialisté mají zajistit spojení břehů řeky, aby se k jednotkám bojujícím na západě Mosulu mohly přesouvat posily z východní části města. Vedle trosek původních mostů budou sestaveny provizorní, plně nebo částečně plovoucí trasy.

Vojáci nyní kontrolují oba břehy mostu, který je položen nejjižněji z pětice, a v úterý obsadili západní břeh druhého.

Na základně Tádží se Iráčané učí ovládat závěsné mostní přepravníky, řídit čluny a stavět plovoucí mosty, říká jeden z amerických instruktorů Michael McConaughey. "Zatím výcvikem prošlo 90 iráckých vojáků, kteří získali potřebné znalosti. Se zbývajícími 25 jich bude schopných pracovat v terénu více než sto," řekl McConaughey. Podobný výcvik, avšak na jiném místě, Iráčanům poskytuje také britská armáda.

profimedia-0323993305

Iráčané ale nejsou v oblasti plovoucích mostů žádnými nováčky, jelikož žijí v "zemi dvou řek" - Eufratu a Tigridu. Plovoucí mosty se používaly k propojení tigridských břehů v Bagdádu už za dynastie Abbásovců v 8. století.

V minulých letech byli armádní "mostaři nasazeni i do bojů proti Islámskému státu", říká Alí Raad, který k této jednotce patří. On sám bojoval v provinciích Anbár a Saláhaddín a pomáhal v bojích proti IS při osvobozování tamních měst včetně Ramádí.

IS obsadil sever Iráku v roce 2014 a mnohá města, zejména v Anbáru, usilovně bránil. V bitvě o Zulúiju, která leží severně od Bagdádu, radikálové zničili tamní dva mosty s pomocí člunů naložených výbušninami. Místní kmeny jim přesto dokázaly čelit několik měsíců.

Tamních bojů se zúčastnil i voják Hajdar Kázim. Pracoval s jednotkou, která vybudovala plovoucí most přes Tigris, ale byl při tom střelen do břicha. Právě tento most umožnil kmenům v Zulúiji vzdorovat náporu IS. "Plovoucí mosty jsou zásadní logistické vybavení pro podporu bojujících jednotek," řekl Kázim.

Tagy: zahraničí Irák NATO Islámský stát (IS)

Zdroje: ČTK,AFP