Plánovaná lanovka na brněnský Špilberk nevyjede příštích šest let

- Aktuality autor: Lucie Hyblerová

Vedení Brna odložilo na zhruba šest let projekt vybudování lanové dráhy na hrad Špilberk. Z dotací Evropské unie se totiž nyní obnovuje jeho park. Po dokončení prací nebude možné pět let do parku pod známou dominantou města stavebně zasahovat. Městu by jinak hrozilo, že bude muset dotaci vrátit, řekl dnes primátor Roman Onderka (ČSSD).

Je přesvědčený, že lanovka vznikne. Jednání o konkrétní podobě projektu lze ale podle něj obnovit až někdy kolem roku 2018. Onderka se domnívá, že Brno najde soukromého investora a získá tak turistickou atrakci za minimální náklady.

Dráha by měla napomoci zpřístupnit hrad na strmém kopci seniorům, postiženým a matkám s kočárky. Park pod hradem se nyní obnovuje. Práce budou hotovy za rok a přijdou na přibližně deset milionů korun. Zhruba třetinu nákladů platí unie.

Náklady vyšplhají ke 40 milionům

O lanovce se diskutuje léta. Je hotova jeho ideová studie. Předpokládá, že by dráha-zubačka vedla parkem sousedícím s Husovou a Údolní ulicí. "Zamýšlené architektonické řešení je citlivé a vizuálně nenarušuje hrad," uvedl Onderka.

Hrad patří k nejvýznamnějším brněnským památkám. Sídlí v něm Muzeum města Brna. Jeho expozice si ročně prohlédne asi 150.000 lidí. Park a zejména hradby, na které je vstup zdarma a z nichž se nabízí malebný pohled na město, jich ročně přiláká dalších několik set tisíc.

V roce 2010 se odhadovaly náklady spojené s vybudováním lanovky na 40 milionů korun. Na jihu Moravy je zatím jediná lanovka, a to v Moravském krasu. Spojuje prostor mezi správní budovou Punkevních jeskyní v Pustém žlebu a chatou u propasti Macochy. Jde o jednu z nejstrmějších lanovek střední Evropy.

Tagy: projekt Brno odklad lanovka

Zdroje: ČTK