Pitr: Česko neustále porušuje moje práva, chce informace

- Aktuality autor: red

Česká republika porušuje podle advokáta zadrženého podnikatele Tomáše Pitra Jiřího Křivánka práva jeho klienta na spravedlivý proces. Advokát tlumočil médiím Pitrovo vyjádření.

Křivánek sdělil, že Česko požaduje podnikatelovo vydání ze Švýcarska kvůli tomu, aby státním orgánům poskytl informace, kterými podle nich disponuje. Pitr podle Křivánka stále trvá na své nevině. Ve Švýcarsku prý pobýval kvůli obavám o svůj život a čekal zde na vyřízení opravných prostředků ve svých trestních kauzách. 

Švýcarská policie zadržela kontroverzního českého podnikatele v pondělí v hotelu Kempinski v rekreačním středisku Sv. Mořic. V České republice byl Pitr dvakrát pravomocně odsouzen. Poprvé se tak stalo za daňové delikty v roce 2006, Pitr však k výkonu pětiletého trestu do věznice nenastoupil, uprchl a skrýval se v zahraničí.

Letos v dubnu byl pak podnikatel pravomocně odsouzen v souvislosti s podezřelými obchody s akciemi potravinářských společností Setuza a Milo Surovárny. Soud zrušil jeho předchozí pětiletý trest a udělil mu souhrnný trest šest let vězení. Pitr se spolupachatelem vyvedli akcie obou firem ze společnosti Agrocredit a způsobili škodu přesahující 700 milionů korun. 

Pitr podle Křivánka dlouhodobě namítá, že proti němu vede ČR trestní stíhání kvůli tomu, "aby na něj byl vyvíjen nátlak ohledně záležitostí jeho majetku a jeho obchodních aktivit, a dokonce ohledně poskytnutí důvěrných informací, z jejichž držení je podezříván". Události po podnikatelově zadržení prý jeho obavy pouze potvrdily. Policie a další státní představitelé podle advokáta nechtějí jednat o Pitrově vydání kvůli tomu, aby si odpykal trest, ale kvůli jeho domnělým informacím. 

Podle médií totiž podnikatel po dlouhou dobu spolupracoval se zavražděným kontroverzním podnikatelem Františkem Mrázkem, který byl považován za "krále českého podsvětí". Spekuluje se o tom, že je Pitr majitelem takzvaného Mrázkova archivu. Může tak mít informace o jeho napojení na další zločince, ale i na české politiky a podnikatele. 

Pitr byl podle svého právníka ve Švýcarsku zadržen na základě mezinárodního zatykače vydaného v obou jeho pravomocně ukončených kauzách. Čekal tam prý na vyřízení jeho stížností a dovolání. Pitr se před nedávnem dovolal proti rozsudku v případu vyvedení akcií Setuzy a Milo Surovárny, Nejvyšší soud také rozhodl, že soud musí jednat o žádosti o obnovu řízení v případu daňových deliktů. Pitr také podal stížnost proti ČR k Evropskému soudu pro lidská práva. 

Pitr vydání do ČR odmítl. Mluvčí švýcarského ministerstva spravedlnosti Folco Galli uvedl, že tak jednání může trvat až rok. Podle ministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila má Česko asi padesátiprocentní šanci na podnikatelovo vydání. Úřad již podle něj zaslal do Švýcarska oznámení, že bude vydání Pitra žádat. Na vytvoření žádosti má Česko 18 dní od mužova zadržení, žádá však o prodloužení lhůty.

Zdroje: ČTK