Pistorius se zhroutil při výpovědi sousedky

- Aktuality autor: Jakub Konečný

Handicapovaný atlet a šestinásobný paralympijský vítěz Oscar Pistorius během druhého dne procesu zopakoval, že je nevinný a svoji přítelkyni loni v únoru zastřelil omylem. Při křížovém výslechu sousedky se zhroutil a na lavici obžalovaných si zacpával uši, když popisovala, jak Reeva Steenkampová křičela. Soud potrvá do 23. března, jihoafrickému sportovci hrozí až doživotí.

Oscar Pistorius u soudu

Oscar Pistorius u soudu,zdroj: Getty Images

Klíčovou svědkyní dnes u soudu v Pretorii byla Michelle Burgerová. I když bydlí téměř 200 metrů od atletova domu, vypověděla, že slyšela hrozné výkřiky Steenkampové, prosby o pomoc a pak i střelbu.

Jednání bylo soudkyní na chvíli přerušeno ve chvíli, kdy se fotografie svědkyně objevila v místní televizi, navzdory zákazu o zveřejňování svědků v tomto ostře sledovaném případu bez jejich souhlasu. "Varuji média, že pokud nebudou dodržovat stanovené podmínky, tak s nimi nebudu jednat v rukavičkách," vzala si slovo soudkyně Thokozile Masipaová.

Když Pistoriusův obhájce podroboval Burgerovou křížovému výslechu a dostal se k podrobnostem z pitevní zprávy, Pistorius se na lavici předklonil a zacpal si uši. Slzy pak neudržela pod tlakem situace ani svědkyně.

Burgerová prý slyšela ženský křik před střelbou, ale i po ní. To Pistoriusův obhájce s pomocí stanoviska expertů napadl. Po střelbě podle obhajoby křičel zoufalstvím vysokým hlasem sám atlet. "Po střelbě do hlavy měla (Steenkampová) závažně poškozený mozek, takže je vyloučené, že by mohla křičet," řekl právník Barry Roux.

Atlet s podkolení amputací na obou nohou zastřelil svoji přítelkyni loni na den Svatého Valentýna. Vinu ve všech bodech obžaloby odmítl již při pondělním zahájení procesu. Steenkampovou si údajně v noci spletl se zlodějem a ze strachu několikrát vystřelil přes zavřené dveře na toaletu. Obžaloba se Pistoriusovi snaží dokázat, že šlo o úkladnou vraždu.

Tagy: kauza Pistorius

Zdroje: ČTK