Pink na Slavii hrála moc nahlas, pořadatelům hrozí pokuta

- Aktuality autor: red

Za úterní koncert americké zpěvačky Pink v pražské Synot Tip Aréně hrozí pořadatelům a vlastníkům stadionu pokuta. Hygienici podle předběžných údajů na místě naměřili překročení povolených hlukových limitů.

Placeholder

Placeholder,zdroj: Archiv

Řekla to Iva Chmelová z Hygienické stanice hlavního města Prahy. S majiteli arény z E Side Property navíc zahájila správní řízení Praha 10 za porušení kolaudačního rozhodnutí. Stadion je totiž zkolaudován pouze pro sportovní zápasy. Majitelé arény to zatím nechtěli nijak komentovat.

Hygienici nyní čekají na přesné výsledky měření, které poté pošlou pořadateli k vyjádření. Pokud se porušení hlukových předpisů prokáže, mohou organizátoři z Live Nation dostat pokutu až v řádu statisíců. "Měřilo se na dvou místech. Je zřejmé, že byly překročeny limity na denní dobu," řekla Chmelová. Hluk z koncertu byl větší než povolují normy údajně o více než 20 decibelů. Stanovisko Live Nation zjišťuje. 

Podle dřívějších vyjádření hygieniků i organizátorů z Live Nation jsou zákonné limity příliš nízké, prakticky tak nelze uspořádat žádný venkovní koncert, aniž se poruší. Zákon stanoví, že přes den nesmí být hluk v obydlené oblasti vyšší než 45 decibelů, po 22:00 pak 35 decibelů. 

Firma Live Nation dostala sankce již v minulosti například za koncert Madonny na Chodově nebo Depeche Mode v bývalém Edenu. Za vystoupení této legendární skupiny museli zaplatit 200 tisíc korun. 

Stadion Synot Tip Aréna navíc podle radnice a hygieniků není zkolaudován na pořádání hudebních představení. Konat se na něm mohou pouze sportovní zápasy a doprovodné akce. Ačkoli s tím jeho vlastníci z E Side Property nesouhlasí, stavební úřad Prahy 10 jim již za porušení kolaudačního rozhodnutí udělil několik pokut. 

Popotahování úřady hrozí majitelům i nyní. "Zahájili jsme správní řízení pro neuposlechnutí výzvy užívání stavby v souladu s kolaudačním rozhodnutím," řekl mluvčí Prahy 10 Jan Charvát. E Side Property tak hrozí pokuta 200 tisíc korun. Podnět k řízení chtějí navíc stavebnímu úřadu podle Chmelové předat i hygienici. 

Zástupce E Side Property nechtěl zahájení sankčního řízení komentovat. "Zatím na to reagovat nemůžeme, nemáme k tomu oficiální informace," řekl Dušan Jedinák ze společnosti.

Zdroje: ČTK