Piety na počest zesnulého Mandely se za ČR zúčastní ministr Kohout

- Aktuality autor: Lucie Hyblerová

Úterní veřejné piety na počest bývalého jihoafrického prezidenta Nelsona Mandely v Johannesburgu se za ČR zúčastní ministr zahraničí Jan Kohout. Ve středu se pak pokloní památce Mandely v Pretorii. ČTK to dnes řekla mluvčí ministerstva Johana Grohová. 

Lidé vzdávají poctu zesnulému Mandelovi

Lidé vzdávají poctu zesnulému Mandelovi,zdroj: Profimedia.cz

Pietní akce v upomínku neohroženého bojovníka za lidská práva Mandely, který zemřel ve čtvrtek ve věku 95 let, se bude konat na stadionu o kapacitě 95 000 míst v Johannesburgu. "Pan ministr do JAR odletí v pondělí a pravděpodobně linkovým spojem, nikoliv speciálem," řekla mluvčí. 

Poté se Kohout přesune do Pretorie, kde bude v sídle vlády od středy do pátku tělo zesnulého nositele Nobelovy ceny vystaveno. Na státním pohřbu, který se uskuteční v neděli 15. prosince v Mandelově rodném Qunu na jihovýchodě JAR, už Česká republika nebude mít oficiální zastoupení. 

Úterní veřejné piety se zúčastní řada významných světových státníků. Bílý dům dnes potvrdil, že dorazí americký prezident Barack Obama s manželkou Michelle. Účast podle agentury DPA oficiálně oznámil také generální tajemník OSN Pan Ki-mun. Podle agentury DPA přijedou rovněž francouzský prezident François Hollande a německý prezident Joachim Gauck. 

Internetem se v sobotu začalo šířit video se soukromým rozhovorem premiéra Jiřího Rusnoka s ministrem obrany Vlastimilem Pickem, který zachytily mikrofony v Poslanecké sněmovně. Záznam ze Sněmovny odvysílala Česká televize a vyplývá z něj, že premiérovi se do JAR příliš nechtělo. "Já se úplně třepu, abych tam nemusel jet," říká na záznamu mimo jiné Rusnok. Později se za svá slova omluvil. "Nebylo správné se takto vyjadřovat v souvislosti s úmrtím prezidenta Nelsona Mandely a mrzí mě to," napsal v sobotu v sms ČTK.

Rusnokovo faux pas zaznamenala i některá světová média. Stručně se o něm zmínila například německá tisková agentura DPA a slovenský server topky.sk o něm informoval s titulkem "Hanba českého premiéra". Agentura AP napsala, že mnozí světoví státníci dali najevo, že Mandelův pohřeb si ani za nic nenechají ujít, ale český premiér Jiří Rusnok k nim nepatří. Její krátkou zprávu mimo jiné převzala televize ABC a list The Washington Post, stejně jako irské či kanadské listy. 

Přijedou světoví politici, členové královských rodin a světové celebrity, ale vyhlídka na pohřeb Nelsona Mandely neláká jednoho muže, napsal dnes britský list The Times. Český premiér v demisi v nestřežené chvíli projevil své skutečné pocity o případné cestě do Jižní Afriky na událost, která bude jednou z největších svého druhu v dějinách, dodal deník. 

Rusnokův incident zaznamenala i francouzská agentura AFP, která poznamenala, že český premiér předtím v kondolenci projevil "hluboký zármutek" nad Mandelovou smrtí. Stejně jako AP také AFP připomněla Rusnokovu omluvu za jeho slova. Zprávu AFP přejaly některé francouzské weby, včetně televize TF1. 

Tagy: úmrtí Johannesburg

Zdroje: ČTK