Picek: Ministři obrany EU byli k možnému zásahu v Sýrii opatrní

- Aktuality autor: Jakub Konečný

Ministři obrany zemí Evropské unie se na své neformální schůzce v litevském Vilniusu vyjadřovali velmi opatrně k možnému vojenskému zásahu v Sýrii. ČTK to po jednání řekl český ministr ¨, podle kterého se na postoji Prahy v této otázce ani po schůzce nic nemění. Ministři obrany evropské osmadvacítky v Litvě ale především ladili noty před prosincovým unijním summitem, který se bude zabývat právě evropskou obrannou a bezpečnostní politikou.

Vlastimil Picek

Vlastimil Picek,zdroj: isifa/MAFRA/Tomáš Krist

"Česká republika odmítá použití chemických zbraní jako takové a preferuje řešení konfliktu diplomatickou a mírovou cestou," zopakoval Picek postoj české vlády k aktuálně nejpalčivějšímu světovému tématu.

Ministři o věci diskutovali hlavně v pátek při pracovní večeři. Na ní francouzský ministr Jean-Yves Le Drian své kolegy seznámil s pohledem své země. Paříž je poté, co zapojení do možné vojenské operace odmítl britský parlament, hlavním spojencem USA v záměru potrestat silou režim prezidenta Bašára Asada za údajné použití chemických zbraní. "Můj pohled je, že ČR nemá detailní informace a je těžko dělat nějaké závěry," poznamenal Picek.

Americký prezident Barack Obama se kvůli zásahu, který si představuje jako omezený trestný úder bez přítomnosti amerických vojáků na syrské půdě, obrátil na Kongres. Syrské problematice se nevyhnou ani státníci na nynějším jednání skupiny G20 v Petrohradě, především hostitelské Rusko je ostře proti podobné akci.

Na jednání s ministry obrany EU byla přítomna šéfka evropské diplomacie Catherine Ashtonová i generální tajemník NATO Anders Fogh Rasmussen. Rasmussen je osobně přesvědčen o odpovědnosti Asadova režimu za použití chemických zbraní, roli NATO však vidí především v obraně jižních hranic Turecka, tedy členské země aliance.

Ve Vilniusu se dnes diskutovalo také o evropských vojenských operacích. Picek připomněl, že Česko "poměrně významně" přispívá k operaci v Mali, kde mají čeští vojáci od dubna patnáctiměsíční mandát v tamní tréninkové misi. EU se v africké zemi angažuje poté, co francouzské jednotky pomohly tamním vládním silám potlačit islamistické rebely na severu země.

Hlavním úkolem několika desítek českých vojáků v Mali je zabezpečení ostrahy velitelství mise EU v hlavním městě Bamaku, doprovody osob a konvojů. Mise má také pomoci s výcvikem malijské armády, která dál bojuje proti islamistům.

Další blok diskuse byl podle Picka věnován otázkám spolupráce EU a NATO například v otázkách kybernetické bezpečnosti či obranného plánování.

Tagy: útok na Sýrii

Zdroje: ČTK