Pětina lidí neví koho volit, mnozí se o to ještě nezajímali

- Aktuality autor: Jakub Konečný

Pětina občanů stále není rozhodnuta, komu dá za necelý měsíc svůj hlas v předčasných volbách do Sněmovny. Důvodem je nejčastěji to, že se o volby ještě nezajímali. Mnozí to zdůvodňují i obecným zklamáním, nedůvěrou v politiky a rezignací. Třetina z nerozhodnutých je však odhodlána k volbám jít, třetina váhá. Vyplynulo to ze dvou průzkumů agentury STEM, která je poskytla.

Posledních parlamentních voleb v roce 2010 se účastnila téměř polovina nyní nerozhodnutých voličů a další desetina neměla tehdy volební právo. U těch, kteří před třemi roky volili, měly nejsilnější zastoupení strany pozdější vládní koalice. ODS zvolilo 12 procent nyní nerozhodnutých občanů, dalších devět procent dalo hlas TOP 09 a sedm procent Věcem veřejným. ČSSD zvolilo sedm procent nerozhodnutých.

Nad tím, koho volit, se nyní častěji zamýšlejí lidé do 44 let a ženy. Z hlediska politických preferencí jsou mezi váhajícími spíš lidé řadící se k politickému středu a umírněné pravici.

Podle zjištění STEM téměř třetina nerozhodnutých ještě neví, koho volit, protože se o to nezajímala a rozhodne se až před volbami. Pětina váhá mezi více stranami a zhruba stejný počet lidí uvádí jiné důvody jako například obecné zklamání, nedůvěru v politiky nebo rezignaci. Dalších 13 procent vyčkává do voleb, nechce dát hlas straně, která se do Parlamentu nedostane

Mezi nerozhodnutými, kteří chtějí jít volit, třetina přiznala, že váhá mezi více stranami. Pětina čeká na vývoj situace před volbami, nechce, aby její voličský hlas propadl. Další pětina se o volby ještě nezajímala.

"Skupiny, která uvedla, že váhá mezi více stranami, jsme se zeptali, o jaké strany jde. Mohli jich uvést více než dvě. Nejvíce jmenovala hnutí ANO, skoro 40 procent TOP 09, asi 30 procent ČSSD," uvedli autoři průzkumu.

Průzkumy se uskutečnily ve dnech 29. srpna až 8. září a 15. až 21. září a zúčastnilo se jich přes dva tisíce respondentů.

Tagy: Parlamentní volby 2013

Zdroje: ČTK