Petice: Senátní kandidát TOP 09 chce trestat mladší pachatele

- Aktuality autor: Jakub Procházka

Kandidát TOP 09 a Starostů v doplňovacích senátních volbách na Kladensku Luděk Kvapil organizuje petici za snížení hranice trestní odpovědnosti o rok na 14 let.

Kvapil vychází ze své loňské Kmetiněvské výzvy, která požaduje mnohem tvrdší tresty pro mladistvé pachatele trestných činů. Starosta Kmetiněvsi chce dosáhnout toho, aby se peticí zabývala sněmovna a Senát. 

Kmetiněvská výzva byla reakcí na propuštění mladíka, který ve třinácti letech zabil stejně starou školačku. "Není možné, aby pachatelé takto závažné trestné činnosti a brutálních trestných činů mládeže byli jakoby pokáráni, měli fešáckou polepšovnu, chodili si na společné vycházky a v osmnácti letech se takový člověk dostal bez známky potrestání do společnosti," uvedl Kvapil. 

Volební kampaň ve sněmovně

Tisková konference ve sněmovně měla rysy volební kampaně. Předseda poslanců TOP 09 a Starostové Petr Gazdík zdůraznil, že v Senátu by měli být lidé jako Kvapil, kteří dotahují svá témata do konce. Rovněž Kvapil podotkl, že pokud by byl senátorem, mohl by lépe požadavek obsažený v petici prosazovat. 

Novou úpravu směřující vůči mladým delikventům chystá ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS). Těmto lidem by mohlo být uloženo ochranné léčení, po dosažení plnoletosti by mohli být umístěni v detenčním ústavu. Snížení trestní odpovědnosti návrh neobsahuje; Pospíšil ale už dříve uvedl, že se takové debatě nebrání. 

Pospíšil Kmetiněvskou výzvu v minulosti podpořil, podle místopředsedy TOP 09 Miroslava Kalouska mu to má petice připomenout. "Doufáme, že nebudeme muset pořádat poslaneckou iniciativu, ale že přijde návrh z ministerstva spravedlnosti," dodal Kalousek.

Tagy: Senát ČR petice kvapil

Zdroje: ČTK