Petice pro předdůchody má přes 26.000 podpisů, odboráři ji předali sněmovně

- Aktuality autor: red

Zástupci odborového svazu Kovo dnes předali členům petičního výboru sněmovny petici požadující zavedení takzvaných předdůchodů, tedy předčasných důchodů pro lidi s namáhavými profesemi. Má více než 26.000 podpisů. ČTK to sdělila mluvčí Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Jana Kašparová.

Placeholder

Placeholder,zdroj: Archiv

Na zavedení předdůchodů se přitom již v srpnu shodla vláda se zaměstnavateli a odbory na jednání tripartity. Zaměstnanci z namáhavých profesí by podle návrhu mohli odcházet do důchodu o jeden až pět let dříve, než je dáno zákonem. Seznam profesí přitom není dopředu určený. U jednotlivých zaměstnavatelů by se stanovil v kolektivní smlouvě nebo ve vnitřním předpisu. Za tyto lidi by zaměstnavatel spořil na zvláštní účet u penzijního fondu částku ve výši dvou až tří procent mzdy, a to nad její rámec. Z naspořené částky by se potom předdůchody vyplácely.

"Chceme urychlit ty kroky tak, aby zákon, který to umožní, byl v platnosti od roku 2013," řekl k předání petice předseda OS Kovo Josef Středula. Původní návrh, se kterým přišlo ministerstvo financí, počítal se zavedením předdůchodů až od roku 2014.

Tagy: sněmovna odbory petice spor

Zdroje: ČTK