Pět přehrad na Moravě už nemůže zadržovat vodu

- Aktuality autor: red

Všech pět přehrad na Karvinsku a Frýdecko-Místecku je plných. Vlivem dešťů se vyčerpala jejich schopnost zadržovat vodu, která nyní nekontrolovaně odtéká bezpečnostními přelivy a ohrožuje lidi na dolních tocích.

Více o povodních na Moravě

Obrovské množství vody už nelze zadržovat. Rezervy do výšky 1,5 až tří metrů mají jen přehrady Slezská Harta na Bruntálsku a Kružberk na Opavsku, kde nebyly srážky tak silné. Řekl to mluvčí Povodí Odry Čestmír Vlček. 

Jako první se naplnily menší nádrže Olešná na Frýdecko-Místecku a Těrlicko na Karvinsku. Další tři velké přehrady měly rezervy od jednoho do tří výškových metrů až zhruba do 17:00. Takzvaný retenční prostor nádrží Šance, Morávka a Žermanice se ale rovněž zaplnil, přestože Povodí Odry zvýšilo odtoky vody a v předstihu ji z nádrží i částečně vypustilo. 

V Povodí Moravy jsou v takzvaném ochranném neovladatelném prostoru také vodní díla Opatovice a Výrovice v Jihomoravském kraji a Ludkovice, Bystřička a Bojkovice ve Zlínském kraji. 

Množství vody, které do naplněných nádrží přiteče, tak v současné době rovněž odteče, průtok vody už nelze ovlivňovat. Voda odtéká nejen spodními výpustěmi, ale také bezpečnostními přelivy, které mají udržovat hladinu, aby se nadále nezvyšovala. "Při těchto enormních srážkách to neznamená žádnou mimořádnou situaci," řekl Vlček.

Generální ředitel Povodí Odry Ivan Pospíšil řekl, že se vodohospodáři na povodeň připravovali. "Srážky a přítoky byly tak velké a extrémní, že došlo k celkem rychlému zaplnění zásobních prostorů," uvedl Pospíšil. Dodal, že velký význam mají nyní pro vodohospodáře především Šance na Frýdecko-Místecku, které mají zásobní prostor 40 milionů kubíků. 

Podle Vlčka byl k 20:00 třetí stupeň povodňové aktivity překročen na 12 moravskoslezských tocích. Podle meteorologů hladina dolního toku řeky Olše přesáhla úroveň stoleté vody.

Tagy: povodně Karviná

Zdroje: ČTK