Pět Němců napadlo policisty, kteří jim zabavili české rachejtle

- Aktuality autor: red

Pět německých mladíků napadlo v bavorském příhraničním městě Schirnding policisty, kteří jim chtěli zabavit rachejtle nelegálně dovezené z Česka.

Placeholder

Placeholder,zdroj: Archiv

Informoval o tom bavorský rozhlas. Německo i Rakousko před dovážením zábavní pyrotechniky z Česka varují, podle policistů z obou zemí jsou tyto rachejtle nebezpečné a jejich držení protizákonné.

Policisté kontrolovali mladíky na nádraží v Schrindingu. Kromě českých rachejtlí u nich našli také neproclené ukrajinské cigarety. Pětice mužů, kteří byli všichni mírně opilí, nejprve policistům nadávala, později je i fyzicky napadla.

Policistům se nakonec podařilo mladíky přemoct a chystají se je obvinit z útoku na veřejného činitele. Obvinění bude patrně rozšířeno i o porušování zákona o výbušninách. 
Německo letos stejně jako v předchozích letech varovalo před dovozem pyrotechniky z Česka a Polska. Pokud výrobky nemají schvalovací značku německého Spolkového úřadu pro materiálovou bezpečnost (BAM) nebo aspoň evropských úřadů, mohou prý mít příliš vysokou výbušnou sílu a poranit toho, kdo je odpaluje, nebo i okolo stojící osoby.

Nebezpečné chemikálie

Před dovozem pyrotechniky z Česka varuje i Rakousko. Podle tamních úřadů není jisté, zda všechny české rachejtle odpovídají rakouským bezpečnostním kritériím. Pyrotechnika může obsahovat chemikálie, které jsou sice levnější, ale zato zdraví škodlivé, řekl agentuře APA rakouský policejní pyrotechnik Thomas Csengel.

Csengel uvedl, že každoročně se v Rakousku zlikvidují tři až čtyři tuny nelegální pyrotechniky. Dvě třetiny z toho tvoří dovezené rachejtle, a to především z Česka. Zbývající třetinu tvoří nekvalitní pyrotechnika rakouské výroby a podomácku sestrojené rakety.

Vyrábění rachejtlí doma je podle Csengela ještě nebezpečnější než používání nelegálně dovezené pyrotechniky. Podle něj tyto laicky sestrojené rachejtle každý rok způsobí vážný úraz. Každé dva roky kvůli jejich užívání v Rakousku jeden člověk zemře.

Tagy: policie Německo Rakousko

Zdroje: ČTK