Pět mrtvých a 70 zraněných na belgickém festivalu Pukkelpop

- Zprávy autor: Jan Pastor

AKTUALIZOVÁNO. Prudká bouře, která zasáhla ve čtvrtek účastníky festivalu pod širým nebem u belgického města Hasselt, si vyžádala životy nejméně pěti lidí a 70 zraněných. O nové bilanci obětí dnes podle agentury AFP informovala starostka města Hilde Claesová. Organizátoři se rozhodli, že festival ukončí.

Náhlá bouře trvala asi deset minut. Strhla dvě pódia, několik kovových konstrukcí obřích obrazovek a stanů postavených pro popový festival Pukkelpop, jeden z nejvýznamnějších, jaké se v Belgii pořádají. Jedno z pódií spadlo na diváky. Živel také vyvrátil několik stromů.

Organizátoři nakonec oznámili, že festival Pukkelpop 2011 předčasně ukončí. Akce začala ve čtvrtek a měla trvat do soboty.

Vypadalo to jako konec světa

Svědci citovaní v belgických médiích řekli, že to vypadalo jako konec světa. "Nebe úplně zčernalo a najednou se roztrhlo. Padaly víc než centimetrové kroupy, mám všude modřiny. Zvedl se mimořádně prudký vítr, stromy se kácely. Všichni začali utíkat. Bylo to strašné," řekla listu Le Soir jedna účastnice festivalu, Catherine Blaiseová.

Předseda belgické vlády Yves Leterme vyslovil soustrast rodinám obětí a řekl, že spolu s ministryní vnitra sleduje vývoj situace.

Na festival se sjelo kolem 60.000 lidí. Měli na něm vystoupit mimo jiné Eminem, Foo Fighters a The Offspring.

Tagy: Belgie festival bouřka

Zdroje: ČTK