Pět lidí okradlo stát úvěrem na obchodní projekt v Číně o 221 milionů

AKTUALIZOVÁNO (aktualizováno: 4. 8. 2014 20:57) - Aktuality autor: Michal Polák

Pět lidí bylo protikorupční policií obviněných v souvislosti na schválení úvěru od České exportní banky na obchodní projekt v Číně. Pětice je stíhaná za trestné činy porušování povinnosti při správě cizího majetku a porušování závazných pravidel hospodářského styku. Českému státu tak vznikla škoda ve výši 221 milionů korun. 

Protikorupční policie při zásahu v ČEB

Protikorupční policie při zásahu v ČEB,zdroj: isifa/MAFRA/PETR TOPIČ

"Police prověřuje řadu projektů, které byly spolufinancovány exportní bankou, a v rámci tohoto prověřování bylo teď zahájeno stíhání pro další skutek. Jediné co mohu potvrdit, je to, že se to týká i osob z vedení bank," řekla ČT Bradáčová 

 

Generální ředitel ČEB Karel Bureš sdělil, že banka nepodniká žádné kroky v případě obvinění pěti lidí, kteří již nejsou zaměstnanci banky. "Toto obvinění pravděpodobně souvisí se schválením úvěru ČEB z roku 2009 na obchodní projekt. Česká exportní banka pouze plně spolupracuje s orgány činnými v trestním řízení," uvedl s tím, že s ohledem na platné zákonné normy není banka oprávněna sdělit žádné další podrobnosti k případu. 

Policie pětici stíhá v souvislosti se schválením úvěru od České exportní banky ve výši 12 milionů amerických dolarů v rámci podpořeného financování na obchodní projekt v Číně, napsal bez dalších podrobností státní zástupce Zdeněk Matula. 

Pět let stará kauza

Žalobce trestné činy kvalifikoval podle starého trestního zákona, což znamená, že jejich spáchání spadá před 1. leden 2010. Obviněným hrozí dva až osm let vězení. "Pravděpodobně se jedná o pět let starou obchodní kauzu a ČEB plně spolupracuje s orgány činnými v trestním řízení," sdělilo rovněž bez dalších podrobností tiskové oddělení ministerstva průmyslu a obchodu. 

V květnu informovalo vrchní státní zastupitelství o jiném obvinění souvisejícím s úvěrem od České exportní banky. Kauza se týká stavby luxusních apartmánů v Tunisku. Dva lidé jsou stíháni pro úvěrový podvod, kterého se měli dopustit právě vylákáním půjčky 308 milionů korun od banky. Třetí člověk byl obviněn z porušování povinnosti při správě cizího majetku a z porušování závazných pravidel hospodářského styku, protože údajně při poskytnutí úvěru nepostupovali obezřetně. Média tehdy uvedla, že policie prověřuje i další projekty financované exportní bankou.

Tagy: Čína úvěr protikorupční policie česká exportní banka

Zdroje: ČTK