Pět členů rodiny umučili mladý pár milenců. Soud je poslal na smrt

- Aktuality autor: Lucie Hyblerová

Pět členů jedné rodiny bylo v Indii v pátek odsouzeno k trestu smrti za to, že mučili a brutálně zabili mladý pár milenců v rámci takzvané vraždy "ze cti". Informovala o tom agentura AFP s odvoláním na soudní zdroje. 

Trest smrti oběšením soud vynesl pro rodiče, strýce, tetu a bratra devatenáctileté Aši, kterou před dvěma lety zabili spolu s jejím milým Jogíšem, který si ji chtěl vzít. 

Jogíš byl taxikář a Aša dcerou prodavače zeleniny. Její rodina byla proti jejich vztahu, protože Jogíš patřil k nižší kastě. Kastovní systém v Indii sice zrušila ústava z roku 1950, ale v mnohých oblastech včetně hlavního města Dillí jeho důsledky v praxi platí dodnes. 

Indie v posledních letech zažívá nárůst podobných vražd ze cti, které se obvykle týkají mladých párů, jež se rozhodnou vzít navzdory kastovnímu rozdílu nebo proti vůli svých příbuzných. Ti pak jejich zabití vnímají jako snahu očistit čest a hrdost rodiny. 

V loňském roce indický nejvyšší soud rozhodl, že ti, kdo se dopustí zabití ze cti, by měli dostat trest smrti, protože tento druh trestného činu je podle soudu barbarským pošpiněním národa. 

V Indii se přitom trest smrti vynáší jen zcela výjimečně a ti, kdo ho dostanou, mohou očekávat dlouhé roky strávené v cele smrti. Za posledních 15 let se v zemi konala jen jedna poprava - v roce 2004 byl oběšen bývalý příslušník ochranky, který znásilnil a zavraždil čtrnáctiletou dívku.

Tagy: smrt rodina odsouzení Indie

Zdroje: ČTK