Personální změny v ÚSTR nekončí: Foglová odvolala šéfku bezpečnostního archivu

- Aktuality autor: Michal Polák

Ředitelka Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR) Pavla Foglová dnes odvolala šéfku Archivu bezpečnostních složek (ABS) Zlatuši Kukánovou. Nebyla spokojena s její prací, situací v archivu a digitalizací dokumentů. Kukánová odmítla odvolací dopis převzít, odvolání považuje za protiprávní a cítí se stále být šéfkou archivu. "Domnívám se, že jsem stále ředitelkou," řekla Kukánová novinářům. 

Odvolaná Kukanová

Odvolaná Kukanová,zdroj: Mediafax

Chystané odvolání předtím projednala rada ústavu, radní záměru většinou vyjadřovali podporu. Jde o další personální změnu, kterou Foglová učinila po svém nástupu, kdy nahradila Daniela Hermana. Kukánovou, která je v archivu od ledna 2011 a od loňského června je jeho ředitelkou, by měla podle záměru Foglové nahradit její podřízená Světlana Ptáčníková. 

Většina šestičlenné rady vyjadřovala Foglové podporu. Na obranu Kukánové se postavila Naděžda Kavalírová, která se divila tomu, jak rychle Foglová dokázala posoudit situaci v archivu. Foglová je ředitelkou zhruba dva týdny. "Jsem velmi překvapena, v jak krátké době jste pochopila problémy ABS," uvedla Kavalírová na jednání rady, které bylo po většinu času veřejné. Jednání se neslo ve vzrušené atmosféře. 

Situace je vyhrocená

Situace v ÚSTR, instituci, která dlouhodobě vyvolává emoce, je vyhrocená. Spory mezi ODS a ČSSD o ÚSTR nyní vyvrcholily odvoláním ředitele Daniela Hermana a jmenováním Foglové. 

Vládní ODS a opozice se navzájem obviňují z úsilí o politický vliv na instituci. ODS obvinila ČSSD a radu z puče. Změny v ÚSTR jsou podle ODS přípravou na vládu sociální demokracie s KSČM, kdy je potřeba ovládnout archivní materiály, které by lidi z KSČM kompromitovaly. Sociální demokraté i komunisté toto tvrzení ostře odmítají. Rada hovoří o tom, že chce ÚSTR naopak odpolitizovat. Radu volí Senát, kde má nyní převahu levice. Dříve tam měla hlavní slovo pravice, hlavně ODS.

Tagy: odvolání ÚSTR

Zdroje: ČTK