Penta stáhne akcie Fortuny z trhu; nabízí jejich odkup

AKTUALITA - Aktuality autor: luk

Investiční společnost Penta plánuje získat stoprocentní podíl v sázkové společnosti Fortuna a stáhnout ji z veřejného obchodování na burzách ve Varšavě a v Praze. Penta chce být podle svého vyjádření ve Fortuně Entertainment Group dlouhodobým investorem bez plánovaného data exitu.

Ilustrační foto

Ilustrační foto,zdroj: Lucie Pařízková / Empresa Media / Profimedia.

Minoritním akcionářům, kteří celkem vlastní téměř 32 procent akcií, nabídne Penta jejich odkup za cenu 98,69 korun, respektive 15,43 zlotých za cenný papír. Uvedla to Česká spořitelna, která bude proces odkupu řídit. Podle analytiků je nabízená cena nízká. Kurz akcií Fortuny po zveřejnění úmyslu Penty klesl o pět procent na 103,2 Kč. Celkem je na trhu 16,5 milionu akcií firmy.

"Penta se chce soustředit na její další intenzivní rozvoj zejména na trzích střední a jihovýchodní Evropy. Tyto ambiciózní plány ovlivní schopnost Fortuny vyplácet dividendy. Penta se rozhodla stáhnout Fortunu z veřejného obchodování na burze, navýšit podíl na 100 procent a dále pokračovat v započaté transformaci jako soukromá společnost. Stoprocentní kontrola Penty nad Fortunou bude pro tuto společnost znamenat rychlejší rozvoj bez komplikací," uvedla společnost.

Dceřiná firma Penty Fortbet Holdings Limited, registrovaná na Kypru, vlastní 68,25 procenta akcií Fortuny. Odkup zbývajících akcií na obou trzích chce zahájit po získání potřebných souhlasů 21. dubna. Nabídkové období skončí 20. června. Jak nabídkové období, tak cena za akcii se mohou v uvedeném období měnit. Podrobné podmínky na odkup lze najít na stránkách České spořitelny.

Podle analytiků jde o dobrovolnou nabídku, která nepodléhá omezením ze strany regulátora. "Samotný odkup a stažení akcií by byl víceméně logickým krokem po výrazných akvizicích z poslední doby. Podle našeho názoru je však nabízená cena nízká a nedoporučujeme nabídky využít. Pokud by se Forbet dostal do situace, kdy by musel podat povinnou nabídku, je velká pravděpodobnost, že by nabízená cena byla vyšší," uvedl analytik J&T Banky Milan Lávička.

Také podle analytika Patria Finance Václava Kmínka nebude zřejmě navrhovaná cena za odkup 98,69 korun za kus stačit a Penta bude muset být vůči minoritním akcionářům štědřejší. "Jakmile bude Penta držet nad 90 procent akcií, bude moci minoritní akcionáře vytěsnit, přičemž v takovém scénáři však bude muset být výkupní cena schválena regulátorem. Pro výkupní cenu v rámci vytěsnění budou muset platit dvě podmínky - za prvé nesmí být nižší než nejvyšší cena, za kterou Penta odkoupila akcie Fortuny v průběhu šesti měsíců před vytěsněním, a za druhé nesmí být nižší než vážený průměr obchodů za šest měsíců před vytěsněním (aktuálně 95,1 korun za akcii)," podotkl.

Fortuna je původně česká společnost, založená v květnu 1990 skupinou čtyř soukromých osob v čele s Michalem Horáčkem. O rok později vznikla sesterská sázková kancelář Terno na Slovensku. Zlomovým momentem byl odkup obou firem skupinou Penta v roce 2005. Pod jejím vedením se mimo jiné rozšířila působnost o polský trh. V roce 2009 byly všechny společnosti začleněny do nizozemské entity Fortuna Entertainment Group, která v následujícím roce vstoupila na pražskou a varšavskou burzu.

V posledních měsících skupina expandovala na rumunský, chorvatský a španělský trh. Zároveň v Česku jako první česká firma získala licenci pro provozování kasinových her na internetu.

Fortuna funguje v ČR od roku 1990, je dvojkou kurzových sázek

Fortuna vznikla krátce po listopadu 1989, první pobočka sázkové firmy byla otevřena v květnu 1990. Kromě České republiky působí skupina Fortuna Entertainment Group také na Slovensku a v Polsku (v minulosti působila i v Maďarsku), označuje se za největšího středoevropského provozovatele kurzových sázek. Na českém trhu je v kurzových sázkách podle dostupných údajů dlouhodobě dvojkou za vedoucím Tipsportem (měřeno tržbami), podniká i v číselných loteriích.

Firmu založila čtveřice společníků, mezi nimiž byl i textař a současný prezidentský kandidát Michal Horáček. Od roku 2005 je majoritním vlastníkem Fortuny investiční skupina Penta, Horáček teprve loni uvedl, že sázkovou kancelář se svými třemi partnery prodal za přibližně 2,4 miliardy korun. Až do loňského května pak Horáček zasedal v dozorčí radě firmy, odešel půl roku před tím, než ohlásil kandidaturu na funkci hlavy státu.

V roce 2009 získala investiční skupina Penta kromě Fortuny i polskou sázkovou kancelář Profesional, už od začátku 90. let navíc podnikala Fortuna i na Slovensku. V roce 2009 pak vznikla současná Fortuna Entertainment Group, jež v říjnu téhož roku vstoupila na burzy v Praze a Varšavě. Kurz akcií se během let na pražské burze pohyboval mezi 56,40 Kč (minimum v srpnu 2015) a 137,10 Kč (maximum v květnu 2011). Aktuální kurz je v Praze 108,80 Kč, Penta nabízí minoritním akcionářům 98,69 Kč.

Kromě kurzových sázek se Fortuna v České republice v menší míře zaměřuje i na stírací losy a na číselné loterie. V posledně jmenované oblasti se pokusila získat výraznější postavení před šesti lety, když se ocitla v potížích Sazka. Podobný záměr ve stejné době měl i Tipsport, ani jedné z firem se ale nepodařilo zaujmout na trhu loterií výraznější místo. Číselným loteriím tak stále dominuje Sazka s podílem zhruba 95 procent na trhu loterií a podobných her.

Letos v únoru Fortuna oznámila, že koupí stoprocentní podíl v irské firmě Hattrick Sports Group. Za podíl zaplatí asi 2,3 miliardy korun, a případných dalších maximálně 1,35 miliardy korun v případě dobré budoucí výkonnosti kupovaných aktivit. Díky akvizici se stane lídrem trhu v Rumunsku a expanduje také do Chorvatska a Španělska. Celá transakce ale ještě podléhá schválení regulátorů v Rumunsku. Ve stejném měsíci pak Fortuna získala jako první v ČR licenci k provozování internetových loterijních her.

V roce 2016 klesl společnosti Fortuna Entertainment Group meziročně čistý zisk o 42,4 procenta na 11,2 milionu eur (asi 303 milionů korun). Výsledek byl ovlivněn mimo jiné zvýšením sázkové daně v ČR, výsledek v roce 2015 byla také ovlivněn jednorázovým příjmem z odložené daně v Polsku. Objem přijatých sázek loni vzrostl o 22,6 procenta na 1,04 miliardy eur (zhruba 28,1 miliardy korun). 

Tagy: Česko Polsko domácí burza penta akcie fortuna akcionáři česká ekonomika akciové trhy finanční trh finanční instituce domácí ekonomika

Zdroje: ČTK