Penta chce koupit polského dopravce PKP Cargo, zájem potvrdily ČD

- Aktuality autor: red

Středoevropská investiční skupina Penta chce koupit polského nákladního železničního dopravce PKP Cargo, kterého prodávají Polské státní dráhy (PKP). S odvoláním na nejmenovaný zdroj o tom dnes píše list Rzeczpospolita. Už ve čtvrtek svůj zájem o druhou největší firmu na trhu nákladní železniční dopravy v EU potvrdily České dráhy.

PKP prodává 50 procent plus jednu akcii své dceřiné společnosti PKP Cargo. Podle deníku Rzeczpospolita předběžnou nabídku ke koupi tohoto balíku podala také francouzská železniční společnost SNCF nebo fondy CVC Capital Parnters, Bridgepoint a Oak Tree. Podle mluvčího PKP Lukasze Kurpiewského se do této privatizace přihlásilo více než deset zájemců. "Na přelomu května a června vybrané firmy pozveme, aby provedly hloubkovou prověrku PKP Cargo," uvedl Kurpiewski. Odbory z této společnosti, která v posledních letech prošla restrukturalizací, se s jejím vedením do té doby chtějí domluvit na garanci pracovních míst.

Po ztrátě skoro půl miliardy zlotých v roce 2009 společnost PKP Cargo loni hospodařila se ziskem téměř 62 milionů zlotých (385 milionu korun). Firma, která je po německé DB Schenker evropskou dvojkou v oboru nákladní železniční dopravy, chce, aby letos zisk překročil stomilionovou hranici. Podle odborníků z branže je hodnota společnosti nejméně 3,5 miliardy zlotých.

Penta se v Polsku zajímá také o varšavskou firmu SPEC, provozovatele největší teplovodní sítě v Evropské unii, i o polský majetek společnosti Vattenfall, který Švédové kvůli odchodu z tohoto trhu plánují prodat. Chtěla by koupit i koksovnu Victoria ve Walbrzychu, nicméně exkluzivitu pro jednání minulý týden získal německý ThyssenKrupp MinEnergy. Pentě už patří síť lékáren Dr. Max nebo Okna Rabień.

Tagy: vlaky nakup čd

Zdroje: ČTK