Pendolino se u Studénky srazilo s nákladním autem. Dva mrtví cestující, 13 raněných

AKTUALIZOVÁNO SLEDUJEME VIDEO (aktualizováno: 22. 7. 2015 17:28) - Aktuality autor: roj

U Studénky na Novojičínsku se srazilo Pendolino s nákladním autem. Na místě jsou dva mrtví. Dalších pět lidí je zraněno těžce, z toho tři jsou v přímém ohrožení života. Polský řidič kamionu měl štěstí, že se mu nic nestalo, ve chvíli nárazu byl v kabině, vystoupil z ní až v šoku z nárazu. Policie ho zadržela a za obecné ohrožení mu hrozí až 10 let vězení. Vlak jel z Bohumína do Františkových Lázní. Podle hasičů vlaky dnes pravděpodobně na trati nepojedou. 

Vlak zastavil až dva kilometry od místa nehody...

Vlak zastavil až dva kilometry od místa nehody...,zdroj: Hitrádio Orion

Nehoda se stala na přejezdu se světelnou signalizací a závorami. Přejezd byl navíc vybaven kamerovým systémem, takže Správa železniční dopravní cesty viděla na záznamu přesně, co se stalo. "Podle kamerového záznamu vjel řidič kamionu na přejezd v době, kdy svítila červená světla a padaly závory. Zůstat stát uprostřed. Auto pak opustil," řekl mluvčí SŽDC Jakub Ptačinský.

Ptačinský dodal, že na záznamu, který viděl, pak řidič mezi závorami ještě popojíždí dopředu. "Ještě krátce před srážkou jednou popojede asi o metr a půl. Kabina se tak dostane mimo trasu vlaku," řekl. 

V dalším okamžiku narazil vlak do kamionu. "Ze záznamu během vteřiny zmizí téměř celé nákladní auto i s nákladem. Zůstane jen kabina řidiče. Ten ji krátce po srážce v šoku opustí," uvedl Ptačinský. Řidič měl podle něj dostatek času, aby závory prorazil a z přejezdu odjel. Kdyby je prorazil, dalo by to vlakům signál k zastavení. 

O síle nárazu vypovídá i to, že se vlaku podařilo zastavit až po dvou kilometrech a motor auta se našel až 200 metrů od místa srážky. Šlo o polský kamion, který převážel plechy. Auto po srážce začalo hořet, vlak před sebou tlačil stovky metrů hořící trosky kamionu. 

"Nákladní automobil je úplně zdemolovaný. Část jeho motoru odlétla několik desítek metrů. Vlak auto asi 300 metrů vláčel po kolejišti," řekl Ptačinský. Škoda dosahuje zhruba 160 milionů korun, z toho 150 milionů je škoda na vlaku. Zdemolovaná je i kabina strojvedoucího vlaku. "Podle našich informací ale strojvedoucí přežil," řekl mluvčí.

Jeden z cestujících zemřel hned, druhého se záchranáčům nepodařilo oživit. "V obou případech to byli muži. Jeden zemřel okamžitě, druhý během našeho zásahu," řekl. Dalších pět lidí je podle něj zraněno těžce, z toho tři jsou stále v přímém ohrožení života. Osm lidí je zraněno lehce. "Toto jsou konečná čísla," řekl. Zranění jsou v nemocnicích v Ostravě, Novém Jičíně a Bílovci.

Posted by Hitrádio ORION on 21. červenec 2015

Na místo dopoledne dorazili mimo jiné moravskoslezský hejtman Miroslav Novák a členové vlády v čele s premiérem Bohuslavem Sobotkou. Ti shodou okolností cestovali jiným pendolinem do Ostravy na výjezdní zasedání. 

Nehoda se stala v 7:43 ve směru na Prahu. V úseku je zavedena náhradní autobusová doprava a je pravděpodobné, že během dneška na trati už vlaky nepojedou.

Posted by Hitrádio ORION on 22. červenec 2015

Přejezd byl podle mluvčího SŽDC Ptačinského vybaven nejvyšším technickým zabezpečením. "Na přejezdu byla světelná a zvuková signalizace, závory a kamerový systém, technicky už tam nic víc nelze. Je to nejvyšší standard," uvedl Ptačinský. Podle něj každé přejetí přejezdu obnáší bezpečnostní riziko, protože se tam kříží dva druhy dopravy a dva lidské faktory.

Bezpečnostní systém na přejezdu ve Studénce je nastaven tak, že pokud se někdo bude pokoušet manipulovat se závorami, systém na všech nejbližších semaforech pro všechny vlaky rozsvítí červenou. Jedoucí vlak tak začne brzdit, čímž může i zastavit nebo alespoň snížit rychlost. Polský řidič, který dnes zůstal stát s kamionem na přejezdu a utekl, podle něj zvolil nejhorší možnou variantu, kterou mohl.


Studénka jako by vážné dopravní nehody přitahovala. Před sedmi lety, 8. srpna 2008, se zde stala i jedna z nejvážnějších nehod. Vlak zde narazil do zříceného silničního mostu. Tenkrát zemřelo osm lidí a dalších 95 utrpělo zranění.

Tagy: Česko domácí srážka vlaku železniční doprava nehoda na trati

Zdroje: ČTK