Penc zveřejnil na internetu seznam zaměstnanců StB

- Aktuality autor: red

Aktivista Stanislav Penc ve čtvrtek na internetu zveřejnil seznamy zhruba 13 500 kmenových zaměstnanců komunistické Státní bezpečnosti (StB).

Seznamy na stránkách www.svazky.cz obsahují jména příslušníků StB, kteří byli ve službě ke konci roku 1989. Infromoval o tom sám Penc. 

Seznamy podle něj vycházejí z přílohy tajného rozkazu bývalého federálního ministra vnitra Richarda Sachera, kterým tento 15. února 1990 Státní bezpečnost zrušil. Penc připomněl, že seznamy vyšly již v roce 2006 v knize Bořivoje Čelovského Slova do větru. "Kniha ale měla náklad pouhých 200 výtisků a zapadla a nikdo z veřejnosti o ní neví," řekl Penc. 

Naskenované seznamy u každého příslušníka StB uvádějí hodnost, jméno bez diakritiky, datum narození a číslo služebního průkazu.

Například podle čísla průkazu si podle Pence může každý občan v Archivu bezpečnostních složek na Ústavu pro studium totalitních režimů nechat dohledat osobní spis dotyčného příslušníka StB.

Penc je - pokud jde o problémy kolem zveřejňování kauz kolem StB a seznamů - ve sporu s Ústavem pro studium totalitních režimů a jeho šéfem Pavlem Žáčkem. Naposledy Pencovi vadilo, že ÚSTR ve své nové knize o vzniku Občanského fóra ukázal na výtvarníka Josku Skalníka jako na informátora StB, aniž vyslechl a zveřejnil Skalníkovu verzi příběhu.

Protože se podle Pence jedná o opakované "manažerské a profesní selhání ze strany ÚSTR" požadoval Žáčkovu rezignaci a sepsal dokonce petici na jeho odovolání.

Tagy: StB

Zdroje: ČTK