Peking zakáže venkovní grilování, chce se zbavit smogu. Co na to Ostrava?

- Aktuality autor: Petr Kubec

Zákaz venkovního grilování čeká od 1. května všechny obyvatele Pekingu. Hlavní město Číny vydalo toto opatření ve snaze zbavit světovou metropoli hustého smogu. Podle většiny Číňanů však tento zákaz životnímu prostředí nijak nepomůže.

Lidé v Pekingu jsou neustále obklopeni hustým smogem (ilustrační foto)

Lidé v Pekingu jsou neustále obklopeni hustým smogem (ilustrační foto),zdroj: Isifa.com

Od 1. května bude příprava jídla pod širým nebem trestána pokutou až 20.000 jüanů (63.000 Kč). Grily, na nichž se na jehlách opéká jehněčí a hovězí maso, kuřecí křidélka či zelenina, musejí být přemístěny do vnitřních prostor.

Mnozí ale pochybují, že zákaz barbecue je tím pravým lékem na problémy se znečištěním ovzduší v Pekingu. V jednom z kritických komentářů na internetu se píše, že město Peking "svaluje vinu za znečištění vzduchu na všechno kromě aut a uhlí".

Podobný zákaz byl zvažován již v roce 2013, kdy bylo zničeno na 500 grilovacích míst, přičemž tento krok byl později označen za "nesmyslný".

Zákaz grilování ukončí oblíbenou zábavu obyvatel Pekingu, kteří se během horkých letních měsíců s oblibou shromažďují kolem pouličních stánků, popíjejí pivo a konzumují jídlo prodávané na ulici. Zákaz navíc vejde v platnost v den, kdy se slaví Svátek práce a Číňané mají volno.

Tagy: Čína smog Peking životní prostředí grilování

Zdroje: ČTK