Peking nařídil informovat pouze o pozitivních aspektech rekordních povodní

- Aktuality autor: red

Pekingské úřady nařídily čínským sdělovacím prostředkům, aby se držely pozitivních zpráv o rekordních povodních, které si v Pekingu o víkendu vyžádaly nejméně 37 obětí a vyvolaly ostrou kritiku na adresu vlády. Pekingský šéf pro propagandu Lu Wej médiím řekl, aby se držela "úspěchů hodných ocenění", napsal deník Beijing Times.

Cenzoři rovněž smazali příspěvky na mikroblozích kritizující nedostatečnou reakci oficiálních míst na katastrofu v rychle se modernizujícím Pekingu. Často padaly také narážky na to, zda není pokrok na úkor základní infrastruktury, jako je odpadní systém.

Obyvatelé Pekingu na blogy psali, že rozsah katastrofy mohl být menší, pokud by bylo včas vydáno varování, a pokud by modernizací prošla i zastaralá pekingská kanalizace.

Vláda chtěla po chudých občanech, aby si zaplatili škody sami

Výsměch také sklidila výzva pekingských úřadů, aby obyvatelé poskytli dary do nouzových fondů na nákup potravin. Podle mnohých je to ironie, když úřady prosí prosté lidi, aby zaplatili za vzniklé škody. V úterý cenzoři smazali více než 72.000 příspěvků na mikroblogu, které se soustředily na výzvu k darům.

Zdroje: ČTK