Pedofilie není zločin, řekl jihoafrický kardinál. Pak se omluvil

- Aktuality autor: Danica Klein

Jihoafrický kardinál Wilfrid Fox Napier se dnes omluvil za výrok, že pedofilie není zločin, ale duševní nemoc. Sdružení obětí sexuálního zneužívání kněžími, které soudí, že katolická církev neučinila dost pro vymýcení těchto zločinů, označilo prohlášení durbanského arcibiskupa za necitlivé. 

Wilfrid Fox Napier

Wilfrid Fox Napier,zdroj: Profimedia.cz

"Upřímně a bezvýhradně se omlouvám všem, kteří se cítili být dotčeni nešťastným rozhovorem, a zvláště těm, kteří byli zneužíváni a potřebují jakoukoli pomoc a podporu, kterou církev může poskytnout," uvedl Napier, jenž byl jedním ze 115 účastníků vatikánského konkláve, které zvolilo papeže Františka. 

Napier označil pedofilii za poruchu, kterou je třeba léčit, v rozhovoru s rozhlasovou stanicí BBC 5 koncem minulého týdne. "Podle mé zkušenosti je pedofilie vlastně nemocí. Není to kriminální záležitost, je to nemoc," řekl kardinál. Uvedl, že zná nejméně dva kněze, kteří se stali pedofily kvůli tomu, že byli zneužíváni v dětství, a proto si podle kardinála zaslouží léčbu, a ne trest. 

To vyvolalo ostrou reakci obětí. "Myslím, že je otřesné, že máme kardinála, který může takové názory stále zastávat. Naprosto ty děti ignoruje," řekla například jedna z obětí zneužívání Marie Collinsová. "Sexuální zneužívání dětí je mimo jiné ohavný zločin, protože se jím děje újma na dítěti," snaží se nyní své výroky napravit Napier. 

Americká organizace obětí SNAP nedávno sestavila seznam těch volitelů papeže, kteří podle jejího názoru nereagovali odpovídajícím způsobem na obvinění kněží ze zneužívání. Na seznamu bylo 12 kardinálů, včetně českého kardinála Dominika Duky, který se proti této kritice ohradil. Seznam byl sestaven na základě činů nebo veřejných výroků kardinálů na téma sexuálního zneužívání dětí v církvi. Kardinál Napier na seznamu nebyl.

Tagy: kardinál pedofilie

Zdroje: ČTK