Peake zuří: Zeman vetuje novelu umožňující vznik poslaneckého klubu LIDEM

AKTUALIZOVÁNO (aktualizováno: 11. 2. 2013 20:35) - Aktuality autor: Jakub Konečný

Miloš Zeman jako prezident vetuje novelu, která má umožnit vznik klubu poslanců LIDEM. Řekl to dnes na setkání se zhruba 80 lidmi v Novém Veselí, kterým poděkoval za podporu a za jejich účast v prezidentské volbě. Zeman má v Novém Veselí na Žďársku chalupu a ve 2. kole voleb ho tam volilo 75,2 procenta voličů. 

Karolína Peake.

Karolína Peake.,zdroj: Mediafax

Novelu už schválila Poslanecká sněmovna, nyní se jí bude zabývat Senát, který se ale sejde až v polovině března. Pokud předlohu parlament nakonec schválí, bude ji už posuzovat nový prezident, Zemanova inaugurace se koná 8. března. Prezident může zákon vrátit Sněmovně, poslanci ho mohou přehlasovat většinou nejméně 101 hlasu.

Předsedkyně strany LIDEM Karolína Peake řekla, že by od prezidenta očekávala, že se bude věnovat důležitějším věcem než dílčí novele zákona o jednacím řádu Sněmovny. "Starosti pana prezidenta na moji hlavu," poznamenala. Poté, jak se Zeman vyjadřoval na adresu LIDEM, ji to ale prý nepřekvapilo. 

Zeman LIDEM nenávidí

Zeman již dříve uvedl, že LIDEM je strana, kterou nikdo nevolil. Také dnes zopakoval, že tato strana vzniklá po rozštěpení Věcí veřejných, neprošla sítem voleb a "neměla (by) být parlamentu, tím méně ve vládě". 

Když se nastupující prezident po volbách scházel s představiteli různých stran, Karolínu Peake jako předsedkyni LIDEM nepřijal. 

Novela je přílepkem na zákoně proti přílepkům

Novelu jednacího řádu, která má vznik poslaneckého klubu LIDEM umožnit, schválila Sněmovna navzdory odporu opozice minulý týden. Pokud koalice dotáhne předlohu až ke schválení a předpis nabude účinnosti, mělo by to pro klub LIDEM znamenat mimo jiné nárok na jednací místnost včetně technického vybavení. Jde i o některé procedurální možnosti, jako je přednostní právo předsedy klubu promluvit na schůzi Sněmovny. Nový klub asi získá i finanční příspěvek na chod. 

Zeman na dotaz novinářů asi po hodinové besedě uvedl, že se Karolíně Peake nepodařilo sehnat deset poslanců a chystá se změna pravidel uprostřed hry. Deset poslanců je počet nutný podle současných pravidel k založení klubu v průběhu volebního období. "Já jsem samozřejmě připraven většinu zákonů nevetovat a když, tak předem upozornit na připomínky k těmto zákonům. No, ale protože tento zákon, pokud ho samozřejmě nezamítne Senát, půjde k podpisu patrně již novému prezidentu republiky, tak férově předem oznamuji, že ho přesně z tohoto důvodu vetovat budu," řekl. 

Po besedě odešel na soukromou večeři do hostince U Bílé růže, kde po volbách Zemanovi příznivci oslavovali jeho vítězství. Na dotaz, co říká tomu, že někteří místní zvažují přejmenování restaurace na hostinec U prezidenta, naznačil, že by se tomu nebránil.

Tagy: LIDEM prezidentské veto

Zdroje: ČTK