Peake chce, aby poslanci předkládali písemná zdůvodnění pozměňovacích návrhů

- Aktuality autor: Jakub Konečný

Předkladatelé pozměňovacích návrhů k zákonům projednávaným v Poslanecké sněmovně by měli předkládat jejich alespoň stručné zdůvodnění, navrhuje skupina poslanců ve svém návrhu změn jednacího řádu Sněmovny. Novináře dnes s novelou seznámila vicepremiérka Karolína Peake (LIDEM), spolu s ní se pod návrh podepsala její stranická kolegyně Lenka Andrýsová nebo třeba šéf poslaneckého klubu TOP 09 a Starostů Petr Gazdík. 

Karolína Peake

Karolína Peake,zdroj: isifa/MAFRA/Michal Šula

Předkladatelé do budoucna chtějí ztížit možnost takových pozměňovacích návrhů, které těsně před finálním hlasováním ve Sněmovně změní podobu projednávaného zákona tak, že "jeho dopady na spotřebitele nebo státní rozpočet jsou nedozírné," uvedla Peake. Připomněla, že o nyní navržených změnách různé strany dosud mluvily, v život je ale neuvedly. 

Návrh novely jednacího řádu tak stanoví povinné náležitosti pozměňovacích návrhů. Jsou mezi nimi jeho odůvodnění, vyznačení změn přímo v textu projednávaného zákona. 

Novinkou by v případě přijetí bylo také prodloužení doby mezi druhým čtením zákona, kdy jsou pozměňovací návrhy zapracovávány, a třetím, tedy finálním čtením, z nynějších 72 hodin na dva týdny. "To poskytne daleko více času poslancům seznámit se se všemi načtenými pozměňovacími návrhy i s jejich dopady," řekla vicepremiérka. 

V novele je také povinnost zveřejňovat seznam lidí, kteří se na tvorbě legislativního textu podílely a pomáhaly jej připravovat. Podobné opatření zmiňuje také například zákon o lobbingu. 

Návrh změny by měl nově také obsahovat alespoň obecné zhodnocení korupčních rizik a hodnocení dopadu regulace nové úpravy. 

"V návrhu také zakazujeme přílepky stejně, jako se zakazuje porcování medvěda," dodala Peake.

Tagy: novela poslanecká sněmovna pozměňovací návrhy

Zdroje: ČTK