Pátrání po Aničce opět přerušeno, obviněný muž na svobodě

- Aktuality autor: Jakub Procházka

Muže zadrženého v souvislosti se zmizením devítileté Anny policie obvinila z trestného činu zbavení osobní svobody. Soud jej ovšem pustil na svobodu. Pátrání po dívce v Troji bylo přerušeno po setmění.

O tom, jakým způsobem bude pátrání v sobotu pokračovat, policie teprve rozhodne, sdělila mluvčí pražských policistů Andrea Zoulová. 

Bezdomovce, který byl v úterý v souvislosti se zmizením dívky zadržen, policie obvinila z trestného činu zbavení osobní svobody. Jedenačtyřicetiletý recidivista se k činu nepřiznal, policisté proti němu mají jen nepřímé důkazy. Byl propuštěn, protože soud neakceptoval návrh na jeho vzetí do vazby. Řekli to ředitel pražské policie Martin Červíček a šéf zvláštního vyšetřovacího týmu Josef Mareš. 

Podezřelý měnil výpověď, neuspěl na detektoru lži

Podezřelý podle nich několikrát změnil výpověď. Přiznal, že na místě, kde se Anna ztratila, během dne několikrát byl a že měl v ruce její batoh. Policie ho zadržela v úterý v nebytových prostorech domu v Praze 8. Na muže přišli kriminalisté díky profilu DNA, který našli na dívčině batohu a srovnali jej s databází odsouzených. 

Muž při výslechu podle Mareše přiznal, že na inkriminovaném místě byl v dopoledních hodinách, svačil tam a ukájel se. Později vypověděl, že se na místo vrátil mezi 13:30 až 14:45, našel dívčin batoh, který potěžkal a vrátil jej do úkrytu. Pak ale výpověď několikrát změnil.

Ve středu se proto podrobil testu na detektoru lži. Podle něj policisté poznali, že "má co do činění se zmizením Aničky", uvedl Mareš. S ohledem na to, jak muž měnil výpověď, a s přihlédnutím k výsledkům na detektoru lži, ho začala policie stíhat. 

Soud: Jsou tu jen nepřímé důkazy

"Kromě stopy DNA na batohu není proti muži žádný důkaz, proto na něj nebyla uvalena vazba," vysvětlil rozhodnutí soudce mluvčí Obvodního soudu pro Prahu 8 Martin Slováček. Stopa DNA je navíc jen nepřímý důkaz proti podezřelému. 

   

Podle zákona smí být obviněný vzat do vazby, pokud je podezření, že spáchal trestný čin, tak vážné, že žádné jiné opatření kromě vazby nelze uplatnit. 

Muž je z Prahy a v minulosti byl osmkrát odsouzen, z toho čtyřikrát k trestu odnětí svobody. Před soudem stanul kvůli majetkovým trestným činům - krádeži, zpronevěře a porušení domovní svobody. Podle Mareše byl stíhán i pro zanedbání povinné péče. 

Do akce už bylo nasazeno přes 1000 policistů

Policisté hledají Aničku déle než týden. "Od minulé středy do současné doby jsme nasadili přes 1000 policistů," řekl Červíček. Doplnil, že kvůli pátrání po zmizelé dívce vznikl sedmdesátičlenný tým, který od počátku prověřil 700 poznatků, přičemž více než čtvrtina byla pro pátrání velmi důležitá.

Hledání bude pokračovat, řekli policisté na tiskové konferenci. Červíček v této souvislosti opět požádal o pomoc veřejnost, zejména pak obyvatele Prahy 8 a přilehlého okolí. Vyzval je, aby znovu prohlédli nevyužívané prostory, sklepy a další místa. Jakékoli poznatky mají hlásit policii na linku 158.

V pátek policisté pokračovali v pražské Troji, kde se Anna ztratila. Po 12:00 se do chatové kolonie vydaly tři vozy s policisty ze speciální pořádkové jednotky a hasiči. Vojenská policie dnes přizvána nebyla, pátrací akce nebyla tak rozsáhlá jako ve čtvrtek. "Pátrání dnes opět potrvá až do tmy, to znamená, že skončíme asi kolem 19:00," sdělila mluvčí Andrea Zoulová. 

Tagy: policie pátrání

Zdroje: ČTK