Pátrací mise za troskami malajsijského letadla míří na nejnedostupnější místo Země

- Aktuality autor: Lucie Hyblerová

Mezinárodní tým vedený Austrálií obnovil dnes za úsvitu v odlehlé oblasti Indického oceánu pátrání po pohřešovaném letadle společnosti Malaysia Airlines. Hledají místo, kde podle čtvrtečního oznámení australského premiéra Tonyho Abbotta satelit zaznamenal dva objekty, které by mohly být částmi zmizelého Boeingu 777.

Satelitní snímek zachycující údajné trosky letadla

Satelitní snímek zachycující údajné trosky letadla,zdroj: Profimedia.cz

Pátrací mise do oblasti bičované bouří ve vzdálenosti asi 2500 kilometrů jihozápadně od Perthu poslala pět letadel. Čtyři vojenská plavidla vyslala také Čína, jak dnes s odvoláním na čínskou vládu napsala agentura AP. Zatím ale není jasné, jak rychle mohou do oblasti pátrání dorazit. 

Vyšetřovatelé uvedli, že předměty objevené v jedné z nejodlehlejších částí zeměkoule, jsou "důvěryhodným vodítkem" - ale ničím víc. "Je to to nejnedostupnější místo, jaké si na Zemi můžete představit, ale jestli tam něco je, pak to najdeme," řekl Abbott novinářům na Papui-Nové Guinei, kde je na návštěvě. "Dlužíme to rodinám těch, kdo byli na palubě," dodal. 

Vyšetřovatelé mají podezření, že let 370, který krátce po půlnoci 8. března odstartoval z Kuala Lumpuru do Pekingu, byl úmyslně odkloněn tisíce kilometrů od své plánované trasy. Soustřeďují se především na teorie únosu či sabotáže, ale nevyloučili ani technické problémy. 

Zdroj blízký pátrání, na který se odvolává agentura Reuters, uvedl, že může trvat "několik dní", než se podaří zjistit, zda objekty zaznamenané satelitem pocházejí z pohřešovaného letounu. 

Ve čtvrtek pátrání zkomplikoval silný vítr, oblačnost a déšť. Ani dnes není počasí příliš dobré a hrozí, že se ještě zhorší.

Tagy: letadlo Malajsie pohřešování

Zdroje: ČTK