Pašeráci pervitinu zadrženi na českých hranicích

- Aktuality autor: Lucie Hyblerová

Celníci zabavili ve čtvrtek v Lanžhotě na Břeclavsku dvojici mužů přes tisíc léků, které se používají k výrobě pervitinu, tři zatavené stříkačky s touto drogou a také pět litrů toluenu. Pachatelé si vše přivezli ze Slovenska. Hrozí jim za to až pět let vězení, řekla mluvčí celníků Lada Temňáková. Případem se nyní zabývá protidrogová jednotka Generálního ředitelství cel.

Celníci zadrželi dva muže z Břeclavska ve čtvrtek večer nedaleko hraničního přechodu Lanžhot-Stará cesta. Jeli ve Škodě Felicii. Při kontrole tvrdili, že nic zakázaného nepřeváží.
Při prohlídce našli celníci u řidiče v kapse tři zatavené stříkačky s bílou krystalickou látkou o objemu přibližně pět mililitrů. Ukázalo se, že jde o pervitin. Muž prohlásil, že mu stříkačky nepatří, pouze je prý převáží pro jinou osobu.

Pod koberečky u zadních sedadel celníci nalezli kožený vak, v němž našli 1336 tablet léku, z něhož lze pervitin vyrobit. Muži však popřeli, že by o lécích věděli. V zavazadlovém prostoru vozu pak celníci objevili pět litrových lahví toluenu údajně určených na čištění motorů a zahradního nářadí.

Poslední obdobný případ se stal v pondělí, kdy celníci u Lanžhota zadrželi jiné tři mladíky. V jejich autě našli batoh v celkem 1824 tabletami léků obsahujících pseudoefedrin.
Kriminalisté dlouhodobě poukazují na to, že si výrobci drog z Moravy jezdí nakupovat léčiva potřebná k přípravě tvrdé drogy pervitin do slovenských lékáren. U východních sousedů totiž nejsou podmínky prodeje tak přísné jako v ČR, kde si lze koupit při předložení dokladů jen omezené množství těchto léčiv.

Tagy: Slovensko léky pervitin celníci

Zdroje: ČTK