Paroubek zlanařil exvéčkaře Škárku, do roka chce mít klub

- Aktuality autor: Danica Klein

AKTUALIZOVÁNO. Předseda národních socialistů Jiří Paroubek se dohodl na užší spolupráci s poslancem a bývalým členem vládních Věcí veřejných Jaroslavem Škárkou. Oznámil to dnes novinářům s tím, že do budoucna by se Škárka mohl stát členem jeho strany. Uvedl také, že na základě jednání s dalšími poslanci by do konce letošního roku mohla mít jeho strana vlastní poslanecký klub.

"Domluvili jsme se (se Škárkou) na určitém typu spolupráce," uvedl Paroubek. Podotkl, že Škárka by se mohl stát i členem strany, až skončí spor ohledně údajného úplatkářství předsedy poslanců VV Víta Bárty, v níž Škárka figuruje. Snahou získat Škárku se Paroubek netajil už loni při zakládání své strany. "Ano, domluvili jsme se na spolupráci," sdělil Škárka bez dalších podrobností.

"Jednáme také s dalšími poslanci a senátory. Předpokládám, že do konce tohoto roku se nám může podařit vytvořit poslanecký klub. Určitě na tom budeme velmi silně pracovat," dodal. K vytvoření klubu ve sněmovně je třeba deseti poslanců, k Paroubkově NS-LEV 21 zatím patří dva.

Vlna žalob

Paroubek rovněž oznámil, že do jeho strany ve středu vstoupil předseda kulturní komise zastupitelstva Karlovarského kraje Petr Kuliš, který přestoupil od sociálních demokratů. 
Uvedl také, že zástupci jeho strany nepodpoří návrh zákona o církevních restitucích ve vládou navrhované podobě. Míra finančních náhrad církvím ve výši 59 miliard korun je podle Paroubka nereálná, za 30 let vyplácení spolu s úroky prý dosáhne až na 100 miliard korun. Při fyzických restitucích bude NS-LEV 21 požadovat dodržení termínu 25. února 1948, jeho prolomení by vyvolalo vlnu žalob ostatních restituentů.

Národní socialisté rovněž znovu představili sedmibodový plán protikrizových opatření, který sestavili už loni v prosinci. Požadují mimo jiné vznik krizového týmu, který by zrychlil čerpání peněz z evropských fondů, z nichž by měly být financovány například rekvalifikace nezaměstnaných. Chtějí také zrušení DPH na věci pro děti, důraznější regulaci cen energií nebo státní doplatek lidem pracujícím za minimální mzdu.

Paroubek varoval, že bez opatření se schodek veřejných rozpočtů může pohybovat letos kolem 150 miliard korun. Očekává také, že se hrubý domácí produkt sníží o dvě až tři procenta, což příjmy státu ochudí nejméně o 60 miliard korun.

Tagy: paroubek strana škárka NS

Zdroje: ČTK