Paroubek vyzval na kongresu socialistů k novým krokům

- Aktuality autor: red

Socialisté už nevystačí s ochranou sociálních jistot, musejí přesvědčit Evropany, že znají recept na překonání krize a na obnovu zdravého, ekologického a sociálně spravedlivého růstu, řekl v úvodní řeči na kongresu Strany evropských socialistů (PES) předseda ČSSD Jiří Paroubek.

Poukázal na to, že navzdory hospodářským problémům, které by logicky měly zvyšovat podporu pro socialisty, vítězí konzervativní či liberální strany.
"Jako celek jsme ve volbách do Evropského parlamentu příliš neuspěli," podotkl Paroubek. Také volby do některých národních parlamentů vedly k tomu, že socialisté skončili ve vládách. "Je dobré, že se nyní scházíme. Je ten nejvhodnější čas na to zamyslet se jak dál," dodal předseda ČSSD.


Socialisté podle něho nesmějí přenechávat pravici pozici, že je to ona, kdo lépe rozumí ekonomickým procesům a zvládá řízení Evropy i států. "Nesmíme si myslet, že si vystačíme jen s ochranou sociálních jistot. Naopak, prosperita a jistoty a obnova zdravého růstu ruku v ruce s masivním vytvářením podmínek pro tvorbu nových pracovních míst musí být základem naší politiky," zdůraznil. Paroubek také podpořil snahy PES o zavedení daně z finančních transakcí.

Evropští socialisté si vybrali Prahu, aby podle generálního tajemníka PES Philipa Cordery podpořili ČSSD před sněmovními volbami příští rok. "Procházíme těžkými časy, více voleb prohráváme, než vyhráváme," podotkl. Socialisté musí podle Cordery zahájit debatu o sociálním, ekonomickém a ekologickém modelu pro 21. století. "Jen tak se nám podaří znovu získat důvěru občanů," zdůraznil. Kongres by měl být podle generálního tajemníka začátkem procesu, který by měl socialisty zase dovést k volebnímu vítězství.

Socialisté budou na kongresu volit nové vedení. Funkci předsedy bude obhajovat dosavadní šéf Poul Nyrup Rasmussen.
Pražský kongres s mottem "Nový směr pro pokrokovou společnost" začal ve stejný den jako klimatická konference v Kodani. Jedním z témat socialistů je boj proti klimatickým změnám. Kongres pojali jako "bezuhlíkový". Delegáti cestují po Praze hromadnou dopravou a při jednání používají například šálky z recyklovaného plastu nebo bloky z recyklovaného papíru. Dokumenty budou převážně v elektronické podobě.

Zdroje: ČTK