Paroubek připomněl Nečasovi tři domluvené debaty

- Aktuality autor: red

Lídři ODS a ČSSD Petr Nečas a Jiří Paroubek se před volbami v přímé mediální diskusi utkají třikrát. Přesto tento týden Nečas Paroubka vyzval k uspořádání další debaty "o budoucnosti naší země".

Na středeční Nečasův dopis Jiří Paroubek reagoval a v dopise připomněl právě tři už domluvené termíny předvolebních debat v televizích a rozhlase. Podle Nečase se tak vymlouvá a bojí se přímého srovnání kompetentnosti obou lídrů v ekonomických otázkách. 

Lídři obou nejsilnější českých stran se utkají 27. května, tedy den před volbami v České televizi, na 26. května je naplánována diskuse ve veřejnoprávním rozhlase. Rozehřívacím kolem těchto debat by mohlo být setkání v televizi Prima domluvené na 23. května. 

Nečas v dopise vyzval Paroubka k seriózní debatě nad budoucností ČR. "Přestaňme se handrkovat o 13. důchody, a začněme se bavit o tom, jak budeme financovat současných 12 důchodů," podotkl lídr ODS.

Předseda ČSSD opáčil, že dopis bere jako Nečasův závazek diskutovat věcně místo ideologických floskulí. "Bohužel mám pochybnosti o tom, že to budete schopen dodržet, protože hesla ODS a především obsah inzerátů jsou plná lží," napsal Paroubek Nečasovi. 

Nečas v bezprostřední reakci na Paroubkův dopis sdělil, že vyzývá šéfa volební kampaně ČSSD Jaroslava Tvrdíka, aby Paroubkovi "dovolil" účastnit se více než jen tří debat. "Sociální demokraté by se měli přestat stydět za svého předsedu," podotkl lídr ODS. 

Kromě blížících se voleb bylo motivem jeho snahy i oznámení ratingové agentury Moody's, že česká vláda musí přijít s věrohodným a podrobným plánem stabilizace veřejného dluhu, jinak zemi hrozí snížení ratingu. 

"S ohledem na nutnost stabilizace veřejného dluhu a nezbytnost penzijní a zdravotnické reformy, které pokládá ratingová agentura Moody’s ve svém vyjádření za nutné, vás vyzývám k veřejné diskusi za účasti médií na toto téma," napsal ve středu Nečas Paroubkovi. 

"Jestliže se dnes Moody's zajímá o Českou republiku, je to důsledkem vašeho vládnutí a vašeho pomlouvání ČR, kterého se ve své kampani dopouštíte," opáčil v dopise Paroubek. Naplánované televizní a rozhlasové debaty podle něj Nečasovi umožní, aby "složil účet z neschopnosti čerpat evropské fondy" či vysvětlil, proč dvě třetiny podnikatelů tvrdí, že zakázku od státu nešlo získat bez korupce. 

Nečas ve svém dopise poukázal na špatnou situaci Řecka, které se velmi rychle ocitlo na hraně státního bankrotu, je zmítáno demonstracemi a finančně je závislé na pomoci Evropské unie. Už v prosinci jiná agentura snížila Aténám svůj rating. 

Podle Paroubka tím Nečas až příliš odvážně srovnal ekonomiky obou zemí. Šéf ČSSD míní, že za řeckou krizi může tamní pravicová vláda, která zemi vládla mezi lety 2004 a 2009. Sociální demokraté, kteří vládnou v posledních měsících, jen složitě řeší už existující situaci.

Tagy: kampaň paroubek přestřelky

Zdroje: ČTK