Paroubek má šanci, k soudu se vrací žaloba kvůli Kubiceho zprávě

- Aktuality autor: red

Pražský městský soud se musí znovu zabývat sporem sociální demokracie s někdejším šéfem Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) Janem Kubicem a ministerstvem vnitra.

ČSSD požaduje milion korun a omluvu kvůli takzvané Kubiceho zprávě. Městský soud sice v únoru žalobu ČSSD zamítl, odvolací pražský vrchní soud však verdikt v neveřejném jednání zrušil, a navíc z kauzy vyloučil soudce Jaromíra Jirsu. Uvedl to v pondělí server Aktuálně.cz. 

"Rozsudek soudu prvního stupně se zrušuje a věc se vrací k dalšímu řízení a soudce Jirsa je vyloučen z projednávání a rozhodování věci," řekla k rozhodnutí odvolacího soudu mluvčí pražského městského soudu Martina Lhotáková. 

Kubiceho zpráva, která se dostala na veřejnost krátce před parlamentními volbami v roce 2006, hovořila o prorůstání organizovaného zločinu do státní správy. Podle ČSSD byla zpráva nepravdivá a poškodila její dobrou pověst.

Sociální demokracie v žalobě požaduje finanční zadostiučinění a omluvu za to, že stát a Kubice podle právníků strany obvinili sociální demokracii z propojení s organizovaným zločinem a z ovlivňování policejního vyšetřování. Obvinění obsažená v Kubiceho zprávě přitom podle právníků vycházela z neověřených údajů. Kubiceho zpráva podle nich obsahuje řadu nepravdivých a urážlivých informací. 

Soud žalobu v únoru zamítl s tím, že zpráva se přímo o ČSSD vůbec nezmiňuje. Veřejná část dokumentu podle soudce Jirsy hovoří o státu nebo státní správě, neveřejná část pak jmenuje konkrétní lidi.

I kdyby se prokázalo, že informace z Kubiceho zprávy nebyly pravdivé, nemohly údaje poškodit sociální demokracii, protože se o ní dokument vůbec nezmiňuje, uvedl Jirsa v únoru při odůvodnění rozsudku. Kubice podle zrušeného verdiktu při sestavování zprávy neporušil zákon o policii, a navíc se neprokázalo, kdo zprávu zveřejnil. Jirsa tehdy také připomněl, že Kubice nebyl kvůli události trestně ani disciplinárně potrestán.

Tagy: žaloba ČSSD paroubek

Zdroje: ČTK