Paroubek: Do korupce v kauze gripeny namočeni Šlouf a Kalousek

- Aktuality autor: red

V kauze údajných úplatků při plánovaném nákupu stíhaček Jas-39 Gripen jsou podle předsedy ČSSD Jiřího Paroubka zapojeni nynější místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek a lobbista Miroslav Šlouf.

Paroubek ve čtvrtek také obvinil ODS, že ve sněmovně kauzu gripenů nadnesla, potom ale utekla od diskuse o ní. 

"Pokud by měli hledat ve skutečnosti pánové z ODS klíč k řešení této pseudokauzy, tak skutečné nitky vedou k pánům Kalouskovi a (spolumajiteli firmy Omnipol (Richardu) Hávovi a také k panu Šloufovi," řekl Paroubek. Všechny tři muže označil za politické spojence občanských demokratů. Zdůraznil také, že sám v době, kdy kauza gripenů vznikla, ve vysoké politice nebyl. 

V roce 2007 zveřejnila švédská televize záběry Zemanova ministra zahraničí Jana Kavana, který jim v rozhovoru natočeném skrytou kamerou řekl, že při obchodu s gripeny dostala úplatky řada vysokých českých politiků. Později ale vše popřel. O Šloufově roli v kauze spekulovala česká média už kdysi.

"Musím se vším důrazem odmítnout takové sprosté a ničím nepodložené obvinění. Dá se z něj nanejvýš usuzovat, koho pan Paroubek pokládá za svého největšího konkurenta ve volbách," reagoval na Paroubkova slova Kalousek.

Výběrové řízení při nákupu gripenů prý nemohl ovlivnit, protože nebyl členem vlád ČSSD vedených Milošem Zemanem a Vladimírem Špidlou a neúčastnil se rozhodování o nákupu. "Pan Paroubek nechť svá tvrzení doloží, nebo ať se omluví. Neučiní-li ani jedno, ani druhé, sám si vystavil certifikát zbabělého lháře," řekl.

Kalousek byl ekonomickým náměstkem ministra obrany v roce 1997, kdy vláda přijala novou koncepci armády a schválila, že nahradí dosluhující ruské migy novými stíhačkami.

Předseda ODS Mirek Topolánek ve středu vyzval ministra vnitra Martina Pecinu, aby podnikl kroky k co nejrychlejšímu prošetření dodávek gripenů. Pecina by podle Topolánka měl zohlednit nedávné výsledky vyšetřování kauzy v Británii.

Zdejší protikorupční úřad minulý týden obžaloval bývalého agenta britského zbrojařského koncernu BAE, rakouského obchodníka Alfonse Mensdorffa-Pouillyho, kvůli korupci kolem prodeje gripenů do Česka, Maďarska a Rakouska. Česká policie případ odložila.

Česko původně uvažovalo o nákupu gripenů. Později ale záměr přehodnotilo a pronajalo si stíhačky na deset let za 19,6 miliardy korun. 

ČSSD už ve středu odmítla souvislost mezi svými současnými představiteli a kauzou gripenů. Její představitelé obvinili ODS, že aféru nadnesla jen proto, aby mohla zdržovat jednání sněmovny a zamezila tím schválení sociálnědemokratických předloh. 

Kauzou údajných úplatků při jednání o dodávkách gripenů se v ČR dvakrát zabývala protikorupční policie. Ani v jednom případě však nepadlo obvinění a obě šetření skončila odložením. Naposledy se tak stalo koncem loňského roku. Nyní kauzu kontrolují státní zástupci z Nejvyššího státního zastupitelství.

Tagy: korupce paroubek gripen

Zdroje: ČTK