Paříž a Londýn připravují rezoluci RB OSN o bezletové zóně nad Libyí

- Aktuality autor: red

Francie pracuje společně s Británií na návrhu rezoluce Rady bezpečnosti OSN, která by umožnila vytvoření bezletové zóny nad Libyí. Řekl to dnes novinářům v Bordeaux francouzský ministr zahraničí Alain Juppé.

Smyslem rezoluce je podle ministra zabránit dalším leteckým útokům vojsk Muammara Kaddáfího na oddíly povstalců.

"Spolu s Brity v New Yorku připravujeme rezoluci Rady bezpečnosti, která by otevřela cestu k vytvoření bezletové zóny a zastavila by bombardování," řekl Juppé. Dodal, že obě země situaci v Libyi "velmi bedlivě sledují".

Francouzský ministr dále řekl, že dnes ráno telefonicky hovořil s bývalým libyjským ministrem vnitra Abdalem Fatahem Júnisem, který se přidal k povstalcům a je nyní v Benghází. Podle mluvčího francouzského ministerstva zahraničí diskutovali o humanitární situaci na libyjských hranicích a o vnitřní situaci v zemi. Exministr Júnis podle mluvčího znovu požádal o zavedení bezletové zóny, která by povstalce ochránila před útoky ze vzduchu.

První cesta do Egyptu

"Jsme s těmi, kdo chtějí uhájit svobodu a zahájit úspěšný přechod k demokracii," komentoval Juppé situaci v Libyi krátce před tím, než odletěl na návštěvu do Egypta. V neděli se v Káhiře setká s generálním tajemníkem Ligy arabských států Amrem Músou.

Jednodenní návštěva v Egyptě bude první zahraniční cestou Juppého po převzetí úřadu ministra zahraničí. Juppé v úřadu vystřídal Michèle Alliotovou-Marieovou, která post ztratila při vládních změnách koncem února.

Západní státy opakovaně podmiňují vytvoření bezletové zóny schválením na půdě Rady bezpečnosti. Případný návrh rezoluce může ale narazit na stanovisko Ruska, které zatím podobné iniciativy odmítá. Rusko má v Radě bezpečnosti právo veta.

Tagy: Paříž Londýn OSN

Zdroje: ČTK