Pardubice: Koalice s ODS za podpory komunistů? Nečasovi se to nelíbí

- Aktuality autor: Jakub Procházka

V Pardubicích vyjednává vítězná ČSSD o vytvoření koalice s ODS, která ve volbách skončila až třetí. Společných 18 mandátů v devětatřicetičlenném zastupitelstvu jim však většinu nezajistí, TOP 09 s třemi křesly do svazku odmítla vstoupit.

Sociální a občanští demokraté by mohli radnici ovládnout jen za tiché podpory komunistů. To ovšem rozhodně vyloučil předseda ODS Petr Nečas. Ostatní politické subjekty naopak usilují o vytvoření středopravé koalice. 

ODS odmítla pokračovat v původních jednáních o středopravé koalici se Sdružením pro Pardubice, TOP 09 a sdružením Pardubáci, které požadovalo, aby lídr občanských demokratů a dosavadní náměstek primátora Alexandr Krejčíř nefiguroval ve vedení města. Strany velké koalice se sešly v úterý večer a našly základní shodu. 

Nečas: Podpora komunistů nebude možná

Koalici ODS, ČSSD s podporou KSČM odmítl premiér a šéf ODS Petr Nečas. "Já můžu pouze konstatovat, že podobný postup je nepřijatelný a nebude možný," řekl v reakci na zprávu, že by v jednom z krajských měst mohla vzniknout za účasti ODS rada podporovaná komunisty. 

Původní středopravé uskupení však chce nadále získat ODS na svou stranu, řekla Štěpánka Fraňková, která stojí v čele Sdružení pro Pardubice. 

"Na dnešní schůzce jsme se dohodli, že naše tři subjekty půjdou ruku v ruce a chceme se vrátit k jednání s ODS," uvedla Fraňková. 

TOP 09 nechce Kňavu a Tichého (ODS), ani podporu komunistů

ČSSD a ODS se snažily získat na svou stranu i TOP 09, ale bezvýsledně. "Rozhodně do toho nepůjdeme, když se ODS bude snažit na radnice městských obvodů dostat opět jako starosty Jaroslava Kňavu a Milana Tichého. To byla naše zásadní podmínka, že se na tom nesmí podílet nikdo, kdo si s něčím zadal," řekl lídr TOP 09 Jan Němec. Nelíbí se mu ani tichá podpora svazku ČSSD a ODS ze strany komunistů. 

Po volbách začaly vyjednávat Sdružení pro Pardubice, ODS, sdružení Pardubáci a TOP 09, které by v devětatřicetičlenném zastupitelstvu složily většinu 24 mandátů. Sdružení Pardubáci, které ve volbách získalo pět zastupitelů, však odmítlo Krejčíře akceptovat jako člena rady. Podle nich představuje politika staré ODS, která je spojena s kontroverzními kauzami. 

Krejčíř odmítl, že by o zástupcích ODS měl rozhodovat někdo jiný. "Prohlášení Františka Brendla ze sdružení Pardubáci zcela zablokovalo jednání o možné čtyřkoalici. Je pro nás nepřijatelné, aby někdo lustroval naše kandidáty. Ke sdružení Pardubáci nemáme důvěru," řekl Krejčíř. 

Ostatní nakonec možná sleví, aby ODS nalákali

Lídr Pardubáků Brendl je připraven v zájmu vytvoření koalice slevit. "Jsme ochotni přimhouřit oči nad setrváním pana Krejčíře ve vedení města za výrazné programové ústupky," řekl. Přijatelná je pro něj také možnost, že ani on ani Krejčíř nebudou v radě města. "Nešel jsme do voleb kvůli křeslu náměstka," uvedl Brendl. Podle něj ale velmi záleží na tom, s čím ODS přijde a zda přijde vůbec. 

Letošní volby v Pardubicích vyhrála ČSSD, která získala 11 mandátů. Další skončily Sdružení pro Pardubice s devíti a ODS se sedmi zastupiteli. Pět křesel drží sdružení Pardubáci, čtyři komunisté a tři TOP 09.

Tagy: ČSSD ODS Pardubice vyjednávání

Zdroje: ČTK