Pár šestiletou holčičku neznásilnil, rozhodl soud

- Aktuality autor: red

Krajský soud v Plzni v úterý zprostil obžaloby dvojici z Plzeňska, která se zpovídala ze znásilnění šestiletého dítěte. Dvaačtyřicetiletý muž a jeho o 14 let mladší družka podle obžaloby společně v roce 2003 znásilnili mužovu dceru.

Dvojici, která skutek od počátku popírala, hrozilo až 12 let vězení. Podle soudu existují značné pochyby, že se skutek stal. Rozsudek zatím není pravomocný. 

Muž se před soudem bránil tím, že si vše vymyslela jeho bývalá žena, matka dítěte. Údajně proto, aby mu zabránila stýkat se s dcerou. Podle obžalovaného přišla s obviněním poté, co v roce 2003 požádal soudně o úpravu styku s dítětem.

Žena žije i s dcerou v polské Lodži. O návštěvách dítěte se s ním prý nechtěla dohodnout. U soudu to v minulosti potvrdila i družka obžalovaného. Matka už docílila toho, že otce v Polsku zbavili rodičovských práv. 

Podle soudkyně Ivety Zítkové měl senát velmi nelehký úkol. I státní zástupkyně uvedla, že v případu jsou dvě skupiny důkazů, jedna obžalované usvědčuje, druhá vyviňuje. Senát při odůvodnění zproštění řekl, že jediným nezpochybnitelným důkazem je fakt, že dítě má poškozenou panenskou blánu.

"Není ale dokázáno, kdo, kdy a jakým způsobem to učinil," uvedla Zítková. Znalkyně, jež porovnávala videozáznam s výpovědí dívky krátce po údajném skutku a dívku vyšetřovala v roce 2009, označila výpověď za nevěrohodnou a nevyloučila návod ze strany dospělé osoby. 

Podle soudu byla v chování matky řada zvláštností. Roll v červenci 2003 požádal o úpravu styku s dcerou, matka s ní poté v srpnu přijela na desetidenní pobyt do Čech. Ještě před příjezdem ale zašla s dítětem v Polsku na gynekologii, nedokázala přitom vysvětlit proč. Na gynekologii zašla také po návratu do Polska, pak začalo vyšetřování. Podle obhájce obžalovaných mohlo k poškození blány dítěte dojít i ze strany matky při jejím umývání. "Je otázkou, zda to byla nedbalost nebo úmysl," řekl. 

Podle senátu o určitém návodu svědčí i to, že dítě hovořilo o události v termínech dospělého člověka. Holčička používala při popisu skutku stejná slova a stejné obraty jako její matka a jako babička, jejichž výpovědi zněly v neprospěch obžalovaných.

Matku dítěte znalec charakterizoval jako osobu nadneseně reprodukující prožitky, což může snižovat její obecnou věrohodnost. Soud se během jednání přesvědčil o tom, že matka je konfliktní osobou. "Obžalovaní byli téměř šest let vystaveni velkým útrapám, složité situaci. I když rozsudek je s tak velkým časovým zpožděním, jsme přesvědčeni, že verdikt je spravedlivý," dodala Zítková. 

V případu už jednou krajský soud rozhodoval, v červnu 2006 uznal dvojici vinnou a muže poslal na šest let, ženu na pět let do vězení. Vrchní soud v lednu 2007 rozsudek zrušil a kauzu vrátil zpět. Senát začal pracovat na doplnění dokazování, kvůli náhlému úmrtí soudce dostala věc přidělenou Zítková. Zajistila například nové znalecké posudky dítěte i matky. 

Matka dítěte žádala po obžalovaných 400 tisíc korun jako odškodné, soud ji s tímto odkázal na občanskoprávní řízení.

Tagy: soud znásilnění

Zdroje: ČTK