Papírování stojí podnikatele desítky miliard ročně. Nečas chce zjednodušit zákony

- Aktuality autor: Danica Klein

Občanští demokraté chtějí snížit administrativní zátěž podnikatelů a firem do roku 2014 tak, aby ve srovnání s rokem 2005 klesla o třetinu. Na dnešní stranické ideové konferenci v Hradci Králové to prohlásil předseda strany a premiér Petr Nečas. Odmítl také snahy zvyšovat odvody živnostníkům a snižovat jim výdajové paušály.

Nečas také řekl, že je nutné zrušit stovky zbytečných paragrafů a uskutečnit hloubkový audit u přijaté evropské legislativy a navrhovat takové změny, které z ní odstraní "nadbytečný administrativní balast". Uvedl také, že jen v letech 2005 až 2010 se podařilo snížit administrativní zátěž podnikatelů o 16 procent, což jim ročně ušetřilo víc než 12 miliard korun.

Podotkl, že v některých regionech je drobné živnostenské podnikání často jedinou možností, jak zajistit práci pro sebe a vytvořit místa pro jiné. "Proto musíme odmítnout opakované snahy zvyšovat odvody právě drobným podnikatelům a živnostníkům či snížení výdajových paušálů," prohlásil Nečas. Strop pro uplatnění paušálů odhaduje na pět až 20 milionů korun ročního obratu, řekl pak na tiskové konferenci.

Vytváření pracovních míst

Výdajové paušály využívají osoby samostatně výdělečně činné k výpočtu daní a jejich výše se liší podle profese. Podle Nečase je ale diskuse o tom, jak zabránit jejich zneužívání legitimní. Jde například o možnost je omezit shora či zdola. Je podle něj možné určit například roční maximální možný obrat, do jehož výše by bylo možné paušály uplatňovat. Tím by se omezilo využívání paušálů u sdružení fyzických osob, kam patří například právní kanceláře nebo poradenské firmy.

Nečas také řekl, že nejlepší sociální politikou je vytváření pracovních míst. Chce proto přepracovat a zjednodušit zákoník práce. "Bude nezbytné buď velmi dramaticky novelizovat stávající zákoník práce nebo podle našeho názoru vypracovat úplně nový. Jsme přesvědčeni, že tam, kde v současné době potřebujeme 400 paragrafů, je možné mít zákoník práce po přijetí občanského zákoníku, který zeštíhlí a bude mít jen 150 paragrafů," uvedl Nečas.

Chce také změnou zákonů prosazovat pružnější formy zaměstnávání. Jako příklad uvedl tzv. "job sharing", kdy se o jedno místo dělí víc lidí, nebo práci na zavolanou, kdy si zaměstnavatel se zaměstnancem budou moci dohodnout časové rozložení práce. Zaměstnanec a zaměstnavatel by se rovněž mohli vyplatit z výpovědní doby, kterou by tak bylo možno ukončit dříve, než ukládá zákon.

Tagy: podnikatelé ODS zákony

Zdroje: ČTK