Papež zřídil komisi pro vyšetřování zneužívání dětí

- Aktuality autor: var

Papež František vytvořil zvláštní komisi sedmi kardinálů a biskupů, kteří mají v rámci Kongregace pro nauku víry rychleji projednávat zejména případy sexuálního zneužívání nezletilých.

Papež František

Papež František,zdroj: Profimedia.cz

Týká se to "odvolání v případech nejtěžších deliktů proti víře a mravům, které jsou této kongregaci vyhrazeny". "Konkrétně jde o delikty proti úctě ke svátostem a delikty proti mravům, tedy sexuální delikty nositelů služebného kněžství s osobami mladšími osmnácti let," uvedl vatikánský rozhlas. 

"V případě, že viník je nositelem biskupského svěcení, bude jeho odvolání prošetřeno řádným zasedáním, které bude moci rozhodnout o zvláštních případech podle papežova soudu," dodal rozhlas. 

Za zneužívání nezletilých byly v minulosti obviněny či odsouzeny stovky kněží v řadě zemí Evropy, ale i ve Spojených státech či Kanadě. Františkův předchůdce Benedikt XVI., během jehož pontifikátu se začaly tyto skandály vyšetřovat, se podle Vatikánu sešel s několika zneužitými lidmi během svých cest po světě. František je nicméně prvním papežem, který se s oběťmi rozhodl setkat na vatikánské půdě, a to letos v červenci. 

Tagy: Papež Itálie Vatikán katolická církev sexuální zneužívání zneužívání dětí

Zdroje: ČTK