Papež si přeje chudou církev a církev pro chudé

- Aktuality autor: Sebastian Kantor

Nový papež František chce chudou církev a církev pro chudé. Hlava katolické církve to uvedla při dnešním setkání s novináři ve Vatikánu. Nový papež současně potvrdil, že si jméno zvolil na počest Františka z Assisi, který se vzdal pozemských statků.

Papež František

Papež František,zdroj: Reuters

"František z Assisi byl člověkem chudoby, člověkem míru, člověkem, který miluje a ochraňuje stvoření. V tuto hvíli nemáme nejlepší vztahy s těmito pojmy," poznamenal papež. "Přál bych si, aby i celá církev byla církví chudých, církví pro chudé," zdůraznil.

František při setkání s novináři prozradil stav své mysli během volby, kdy po jeho boku seděl jeho přítel, brazilský kardinál Cláudio Hummes: 

"Když to začalo být nebezpečné, tak mě uklidňoval. Když hlasy narostly do dvou třetin a začal se ozývat potlesk, protože papež byl zvolen, objal mě, políbil a řekl 'Nezapomeň na chudé'. Ta slova mě oslovila," uvedl a dodal, že okamžitě pomyslel na Františka z Assisi, který vstoupil do jeho srdce i jako "člověk míru". 

Setkání s prezidentkou

František také upozornil, že v centru katolické církve není papež, ale Kristus, a vybídl žurnalisty, aby svou práci zaměřili na "pravdu, dobro a krásu". 

Již první kroky nového papeže naznačily, že bude neokázalou a skromnou hlavou více než 1,2 miliardy katolíků. Již ve středu večer po svém zvolení nevyužil nabízené limuzíny a odjel spolu s ostatními kardinály autobusem do vatikánského penzionu, kde následující den chtěl zaplatit účet za stravu. 

František také prozradil, že po jeho zvolení zazněly i návrhy, aby si zvolil jméno Hadrián VI. - po vzoru velkého církevního reformátora a v zjevném odkazu na potřebu změn v církvi - anebo i Klement XV., což zřejmě byla žertovná narážka na okolnost, že Klement XIV. svého času rozpustil jezuitský řád, kterého byl první papež z Latinské Ameriky členem. 

Vatikán dnes také oznámil, že František příští sobotu navštíví svého předchůdce Benedikta XVI., který jako první papež po zhruba 600 letech rezignoval, a také se příští týden setká s argentinskou prezidentkou Cristinou Fernándezovou, kterou v minulosti kritizoval za liberální reformy jako uzákonění sňatků homosexuálů či poskytování antikoncepce ženám zdarma.

Tagy: papež František

Zdroje: ČTK