Papež se prý podílel na zamlčování pedofilních afér

- Aktuality autor: red

Pětadvacet let starý dopis podepsaný nynějším papežem Benediktem XVI. ukazuje, že tehdy ještě v hodnosti kardinála vzdoroval tlaku, aby byl pedofilní kněz z Kalifornie zbaven své hodnosti.

Informovala o tom agentura AP, která má kopii dopisu. Kardinál Joseph Ratzinger prý v dopise argumentuje, že pokud by byl dotyčný kněz zbaven funkce, mohlo by to ohrozit církev. 

Dopis je prý součástí korespondence mezi diecézí v Oaklandu a Vatikánem a týká se reverenda Stephena Kiesleho. Vatikán potvrdil pravost Ratzingerova podpisu na dopisu, jinak se odmítl k záležitosti vyjádřit, napsala AP. 

Podle agentury jde o zatím největší ránu tvrzení Vatikánu, že papež neblokoval snahy o propuštění kněží, kteří zneužívali nezletilé. 

Církev v Evropě se od počátku roku intenzivně potýká se skandály kolem sexuálního zneužívání dětí kněžími. Desítky případů byly v posledních měsících odhaleny v mnoha evropských zemích včetně Německa.

Události staré i několik desetiletí vypluly na povrch také v Irsku, Rakousku, Švýcarsku, Nizozemsku nebo v Itálii. Mnoho jich vyšlo najevo i ve Spojených státech, kde se objevil požadavek, aby Benedikt XVI. svědčil před soudem v několika případech kněží obviněných z pedofilie.

Zdroje: ČTK