Papež František zahájil Velikonoční vigilii

- Aktuality autor: Lucie Hyblerová

Papež František ve Svatopetrském chrámu vede Velikonoční vigilii, nejdelší bohoslužbu církevního roku připomínající Kristovo zmrtvýchvstání. Za přítomnosti tisícovek věřících začala působivá slavnostní liturgie procesím, které do potemnělého dómu přineslo velikonoční světlo. 

Papež František I.

Papež František I.,zdroj: Profimedia.cz

Obřady Velké noci začaly po setmění svěcením ohně před bazilikou svatého Petra. S hořící svící poté papež vstoupil do chrámu. Podle agentury AP byla ceremonie rozsvěcování chrámu i některá čtení ze Starého zákona zkrácena, což je v souladu s Františkovým záměrem neslavit příliš dlouhé mše. 

Ve Svatopetrském chrámu se mají při bohoslužbě během chvalozpěvu opět rozeznít zvony. Ty utichly ve čtvrtek, aby tak připomněly Kristovu smrt. 

Pro nového papeže Františka jsou všechny bohoslužby konané během velikonočních dnů premiérou v úřadu hlavy katolické církve. Během dnešní slavnosti má papež rovněž udělit svátost křtu čtyřem dospělým. 

Uzavře se tak Bílá sobota, kdy si křesťané připomínali Ježíšovo přebývání v hrobě a jeho sestoupení do podsvětí. Ježíšovo zmrtvýchvstání oslaví křesťané naplno až na Velikonoční neděli.

Tagy: Velikonoce papež František

Zdroje: ČTK